Több jel is az arany rali elnyúlására utal, így például az, hogy sikerült megkapaszkodnia az 1 000 dollár fölötti régióban és ezzel a héttel zárhatja a 2007 óta a leghosszabb törtetlen heti menetet a nemesfém, egymást követően ez már az ötödik hét volt, hogy nőtt az árfolyam.
Jelenleg alig két százalékkal marad el a jegyzés a tavaly márciusban beállított rekord, 1 033 dolláros unciánkénti ártól, amelyet várhatóan az év végéig át is fog lépni a jegyzés.
Ugyanakkor a mostani menetet több tényező is megakaszthatja, óvatosságra utal, hogy míg a legtöbb piacon a héten a mutatók átlépték egy éves csúcsaikat, addig az arany visszakozott a historikus érték elérésétől, 1 024 dollárig tudott kapaszkodni csütörtökön, míg ma a befektetők már profit realizálásba kezdtek, így a jegyzés is az 1 011 és 1 015 dolláros sáv közé kezdett korrigálni.
Néhány szakértő úgy látja, hogy a mostani menet akár anélkül is kifulladhat, hogy az árfolyam átlépje a csúcsot. "A piac kimerült, és az amerikai deviza visszakozása is inkább az 1 005 dolláros szinthez húzhatja le a jegyzést" – véli Andrey Kryuchenkov, a VTB Capital londoni elemzője.
A szakértők többsége ugyanakkor nem tart jelentősebb korrekciótól, sőt, a Bloomberg hírügynökség által megkérdezett 21 kereskedő meggyőző többsége, 16 fő szerint a jövő hét lesz a hatodik a sorban, hogy emelkedik az árfolyam. A Standard Bank előrejelzése alapján az idén még körülbelül 8 százalékos árfolyam emelkedési potenciál van a nemesfémben, vagyis 1 100 dollár körül várható a szilveszteri jegyzés.
Ha igaz az előrejelzés, akkor szinte biztos, hogy az idei év vége lesz a kilencedik, hogy áremelkedést könyvelhetett el a nemesfém, bár kisebb mértékűt, mint tavaly: január óta 15 százalékot drágult az arany, szemben a tavalyi egész éves 31 százalékos drágulással.
Mások szerint csak most kezdődik igazán a menet, mivel inflációs buborék felfújódása előtt állunk, ami rendkívül felülértékeli a biztonsági befektetéseket. A Bloomberg szakértőinek prognózisa szerint, míg az idei utolsó negyedéves átlagár unciánként 959 dollár lesz, addig jövőre a második negyedévben már 988 dollárra kúszhat fel az átlag-árfolyam.
Jelentős dráguláson vannak túl a nemesfémek általában: az ezüst például tegnap 17,667 dolláros unciánkénti árra kapaszkodott, ami tavaly augusztus óta a legmagasabb jegyzés, mára viszont egy százalékkal esett vissza az árfolyam 17,105 dollárra. A nemesfém értéke idén 50 százalékkal emelkedett. Hasonlóan hektikus az elmúlt két nap árfolyammozgása a platina esetében is: csütörtökön egy éves csúcsot állított be 1352,60 dollárral unciánként, ma viszont 0,4 százalékkal 1331 dollárra korrigált. A palládium, amely az idei legjobban teljesítő nemesfém, szintén egy éves csúcsra került tegnap: 305,5 dolláros unciánkénti árával, jelenleg viszont 302 dolláron áll az árfolyam.
A nemesfém árakat egyértelműen az inflációs félelem és a gyenge dollár pumpálta a magasba, hasonlóan a nyersolajhoz. A kőolaj menetelése - szemben a fémekkel - viszont megállhat a jövő héten, mivel a téli átállásra kezdik felkészíteni a finomítókat.
Megosztottak az elemzők a kőolaj rali fenntarthatóságáról. A Bloomberg előzetes felmérése szerint a megkérdezett 42 elemző 38 százaléka szerint csökken a jövő héten az árfolyam, 33 százaléka szerint viszont drágulás várható, a maradék 28 százalék semlegesen nyilatkozott.
„Pénzügyi folyamatok lökték fel a héten a jegyzést, az amerikai fizetőeszköz gyengülése megállhat, emiatt romlanak az olajpiac fundamentumai” – véli Michael Lynch, a Strategic Energy & Economic Research elnöke. Ezen a héten 4,2 százalékot drágult az energiahordozó, így idei árfolyam emelkedése 62 százalékos, jelenleg 51 százalékkal marad alatta a tavaly júliusi árrobbanáskor beállított 147 dolláros rekordtól. Hónapon belüli csúcsra, 73,13 dollárra nőtt a jegyzés csütörtökön, de mára 72 dollár alá esett vissza.
Szakértők szerint a fundamentumok nem elég jók a piacon, a finomítókat a téli átállás előtt kezdik felújítani, így esni fog az őszi kereslet a nyersanyag iránt. Az üzemanyag kínálat közel harminc éves csúcsra szökött a héten, 2,24 millió hordóval 167,8 millió hordón áll, ez 1983 óta a legmagasabb érték, és az elmúlt öt éves átlag fölött van 24 százalékkal. Így az amerikai tartalékállomány is az idei átlag fölé került.
Nagy kérdés, a dollár meddig gyengülhet, az elmúlt napokban egy éves mélypontra került az árfolyam, de egyenlőre visszakapaszkodni látszik, így most pénzügyi tényezők sem hatnak támogatólag az árupiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.