A készülő szabálytervezet hozzányúlna az áfa irányelv teljesítési időpontra és számlakibocsátásra vonatkozó szabályaihoz, és szigorú, minden tagállam számára kötelezően alkalmazandó előírásokat vezetne be - ismerteti a PMX Consulting Group Magyarország Adótanácsadó Kft. sajtóközleménye.
A változtatások az unió 27 tagállamának eltérő szabályozása miatti ellentmondó jogértelmezések és jogalkalmazások kiküszöbölésére irányulnak, elsősorban a határon átnyúló ügyletek esetén, különösen a számlázás, és az áfa-elszámolás területén.
Szalai János, a PMX Consulting ügyvezető partnere szerint Magyarország sok tekintetben eminens, mert már most alkalmazza az uniós "javaslat" előírásait, ugyanakkor a tervezett változások itthon is minden cég, vállalkozás, szervezet működését alapvetően befolyásolják majd.
A belföldi ügyletek esetében újszerű lesz a vevő adószámának kötelező feltüntetése a számlán, az adómentes tevékenységek esetén is kötelező számlázás, vagy éppen az uniós szinten kötelezővé váló hatéves számlamegőrzési szabály. Bár a tervezetet még nem fogadták el az EU-ban, és így a jelenleg a parlament előtt lévő, 2010. január 1-jén hatályba lépő áfatörvény-módosítás nem is tartalmazza ezen változásokat, az időben történő felkészülés az adótanácsadó cég szerint hasznos volna minden érintett számára.
A PMX Consulting szerint az egyik legfontosabb változtatás, hogy uniós szinten egységessé válik az adófizetési kötelezettség keletkezésének - közhasználatú kifejezéssel a teljesítésnek - az időpontja, mind a termékértékesítések, mind a szolgáltatásnyújtások esetén, ideértve a folyamatos teljesítésű ügyleteket is. Ezt az időpontot kötelező lesz feltüntetni a számlán minden tagállamban.
Egységesedik a számlakiállítás időpontjának a szabályozása is, ugyanis a tervezet szerint minden tagállamban kötelező lesz a teljesítést követő 15 napon belül kiállítani a számlát. Ezek Magyarországon már most is alkalmazandó szabályok, így nem jelentenek a magyar adóalanyok számára a jelenlegi helyzethez képest többlet adóterhet - mutatott rá Szalai János.
Ezzel szemben már a hazai vállalatokra nézve is jelentős változás az az előírás, hogy az adóalany szervezetek közötti számlának (B2B) kötelező tartalmi eleme lesz a vevő adószáma. Továbbá a kizárólag, vagy főként adómentes értékesítést végző szervezetek (például a bankok, biztosítók, alapkezelők) számára lényeges, és az alapvető bizonylatolási folyamatukat érintő tervezet, hogy az adómentes ügyletek esetében is legalább egyszerűsített számlát kell majd kibocsátani, s az adómentes ügyletekről kiállított számlán a mentességet kötelezően "EX" megjelöléssel kell jelezni. Fordított adózás alá eső ügyletekről kibocsátott számlán pedig szintén kötelezően fel kell tüntetni az "RC" megjelölést, ez fogja a tranzakció fordított adózási jellegét jelölni a számlán.
A tervezet szerint a külföldi devizában kiállított számlák esetén az áfa összegét az Európai Központi Bank által jegyzett árfolyamon kell majd átváltani forintra. A tervezet a számlamegőrzési kötelezettség szabályait sem hagyja érintetlenül, ugyanis hatéves megőrzési kötelezettséget ír elő minden tagállam számára azzal, hogy egyértelművé teszi, hogy az elektronikus úton is teljesíthető.
A tagállamoknak az ismertetett szabályokat a közeljövőben át kell ültetniük nemzeti jogi szabályrendszerükbe.
PMX Consulting 16 éve kínál adó- és adójogi tanácsadási szolgáltatást magyar, valamint multinacionális társaságok, külföldi befektetők részére, Magyarországon több mint száz multinacionális és magyar nagyvállalat tartozik ügyfelei közé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.