Magyarország távolabbra került a fenntartható pályától, akár az újraelosztás mértékét, akár a hiányt tekintve elszakadtunk a hozzánk hasonló fejlettségű országaitól. Nem érdemes arra várni, mikor áll talpra a német gazdaság, nekünk magunknak is tennünk kell az ügy érdekében.
Az adókat könnyű bevezetni, és megígérni, hogy ideiglenes lesz, ugyanakkor több ilyen módon bevezetett adókulcs maradt a rendszerben. Németországban két évre előre közli a kormány az áfalépéseket, nálunk még az adótörvény benyújtásakor sem tudták megmondani, mekkora lesz az adó kulcsa. Normális emberi válasz a folyamatos adóemelésre a jövedelmek eltitkolása. Máris évtizedes csúszásban van az euróbevezetés, ami érdem, és nem cél.
"Jelentős és kiszámítható adócsökkentésre van szükség" - fogalmazott a volt pénzügyminiszter, aki úgy látja, hogy a Járai Zsigmond pénzügyminisztersége alatt tervezett 21-22 százalékos egykulcsos adónál ma már alacsonyabbat kell bevezetni a régiós versenytársak helyzete miatt.
Varga nem tartja jónak, hogy csak reáladósság-szabály legyen 2011-től, kiadási plafont is kéne szabni. Olyan közmunkaprogramokra van szükség, amely gazdaságfejlesztésileg is hasznos. Magyarországnak az alacsony hitelesség miatt jelentős többletterhet kell viselnie (több százmilliárdos nagyságrendű). Jelentős változások után valóban éllovasként jöhetünk ki, de ehhez gyökeres változásokra van szükség.
Varga Mihály újragondolná az európai uniós támogatások rendszerét is, mert az országban nem érezhető, hogy évente 700-800 milliárd forint összegű uniós támogatás érkezik.
Az utóbbi 6-8 évben volt egy kurzus, amely a tényeket szinte egyáltalán nem volt hajlandó tudomásul venni, és a közgazdaságtantól idegen lépései voltak – mondta Kovács Árpád, az ÁSZ és az MKT elnöke. Most viszont előrelépés, hogy legalább már a tényeket hasonlóan látjuk, ám azt is tudomásul kell azonban venni, mit fogad be a magyar társadalom – összegezte a házigazda a konferencia legfőbb tanulságait.
"A társadalom az 50 százalék körüli újraelosztási rátához van szocializálva", ha lejjebb akarunk menni, világossá kell tenni, hogy "milyen következményekkel jár rövid távon, és milyen előnyöket hoz hosszabb távon".
Kovács Árpád szólt arról is, hogy az eddigi hazai költségvetés-készítési metódust már nem lehetett tartani. Ugyanakkor bízik abban, hogy a jövő évi tervezet készítésekor "azok a politikusok, szakemberek, akik ezeknek a számoknak a beírását vállalták, azok jó érzékkel, jól találták el".
Hozzátette: a realitás elfogadásához tartozik, hogy tudomásul kell venni: a korrupció, a feketegazdaság a jelenlegi körülmények között nem csökken belátható szintre. A korrupciós hatásokban ugyanis "elképesztő szerepe van az előző évek befektetési cikk-cakkjainak", a költségvetés politikája egy országban korrupciógeneráló tényező - jelentette ki Kovács Árpád.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.