BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Estek a mezőgazdasági termelői árak

Az agrártermékek termelőiár-szintje 2009 augusztusában 11,8 százalékkal csökkent, ezen belül a növényi termékek árszínvonala 16,4, az élő állatok és állati termékeké 4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.

Az idén január-augusztusban az agrártermékek termelőiár-szintje 19,9 százalékkal esett vissza, ami a növényi termékek árszínvonalának 28,1 százalékos, valamint az élő állatok és állati termékek árainak 3,6 százalékos csökkenéséből adódott  - tette közzé hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal.

Az idén január-júliusban az agrártermékek termelőiár-szintje 21,2 százalékkal csökkent, ami a növényi termékek árszínvonalának 29,7 százalékos, valamint az élőállatok és állati termékek árainak 3,6 százalékos csökkenéséből adódott.

Az agrártermékek termelőiár-szintje júliusban 14,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 21,4, az élő állatok és állati termékeké 3 százalékkal esett vissza.

Tavaly az első nyolc hónapban az előző év azonos időszakához képest 17,4 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak, az emelkedés a növényi termékek árszínvonalának 16,7 százalékos, illetve az élő állatok és állati termékek árainak 18,2 százalékos emelkedéséből adódott.

Az idén augusztusában a gabonafélék termelői ára a 2008. augusztusinál 18,4 százalékkal volt alacsonyabb. Az olajnövények termelői ára 38,6 százalékkal esett vissza. A tavaly augusztusihoz képest a káposztarepce ára 31, a napraforgóé 44,1 százalékkal csökkent. A burgonya termelői ára 7,3 százalékkal nőtt, a zöldségféléké 0,3 százalékkal mérséklődött. Az időszak jelentősebb súlyú termékei közül a zöldpaprika ára 18,8, a paradicsomé 17,8 százalékkal csökkent; ezzel szemben a görögdinnye ára 27,8, az uborkáé 18,8 százalékkal emelkedett augusztusban az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A gyümölcsök termelői ára 18,5 százalékkal esett vissza augusztusban az előző évihez képest. Ebben az időszakban az őszibarack a legjelentősebb súlyú, ára 22,8 százalékkal volt alacsonyabb a tavaly augusztusinál. A kajszibarack ára 24,7 százalékkal csökkent, a szilva ára 4,2 százalékkal emelkedett.

A vágóállatok termelői ára 2009 augusztusában 0,4 százalékot nőtt az előző év azonos időszakihoz képest, ez a vágómarha és a vágósertés árának 9,9, illetve 3,2 százalékos emelkedéséből, továbbá a vágóbaromfi árának 5,5 százalékos mérséklődéséből adódott.

A vágómarha felvásárlási ára kilogrammja 2009 májusáig 35 forintra nőtt, ezt követően augusztusra 337 forintra csökkent. A vágósertés felvásárlási ára februártól júliusig folyamatosan emelkedett, augusztusban a júliusihoz viszonyítva mérséklődött.

Az idén augusztusban az előző év azonos időszakihoz mérten az állati termékek árai 14,3 százalékkal csökkentek, ezen belül az étkezési tyúktojás termelői ára 2,4 százalékkal növekedett, a tejé 21,7 százalékkal visszaesett.

A tej 2008. január óta tartó árcsökkenése megállt, augusztusban a felvásárlási ára literenként 56,9 forint volt, a 2009. júniusival majdnem megegyező.

Az idén január-augusztusban a gabonafélék termelői átlagára 37,2 százalékkal csökkent az előző év első nyolc hónapjához képest, ezen belül a búza ára 28,7, a kukoricáé 42,6 százalékkal esett vissza.

Az első nyolc hónapban az ipari növények ára 17,2 százalékkal lett alacsonyabb, a burgonya ára 4,8 százalékkal nőtt; a zöldségféléké 6, a gyümölcsöké 19,4 százalékkal csökkent.

A vágóállatok termelői árai 3,2 százalékkal emelkedtek az első nyolc hónapban, ezen belül a vágósertés és a vágómarha ára nőtt 11,8, illetve 10,3 százalékkal, a vágóbaromfié 6,5 százalékkal csökkent.

Az állati termékek árai az év első nyolc hónapjában 17,8 százalékkal visszaesett, ezen belül a tejé 25,7 százalékkal csökkent, a tojásé 5,2 százalékkal növekedett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.