Mégsem kellett az EMFESZ Kft.-nek kifizetnie a tegnap lejárt határidőre azt a kamatokkal együtt közel kétmilliárd forintot, amelyet a Nitrogénművek Zrt.-nek ítélt az MKIK mellett működő választott bíróság. A Fővárosi Bíróság gazdasági kollégiuma a gázkereskedő kérelmére felfüggesztette ugyanis a választott bíróság döntésének végrehajtását – értesült a Világgazdaság.
Az EMFESZ-t bő két hete utasította a fenti összeg kifizetésére a választott bíróság a Nitrogénművek által indított per részítéletében, másodfokon. A műtrágyagyártó azt állítja, 6,87 milliárd forint kára keletkezett amiatt, hogy az EMFESZ 2008. június 30-án leállította a neki történő gázszállítást, és így a szabadpiacról kellett beszereznie gyártása fő alapanyagát. Azt is állítja, előzőleg kényszer hatására írta alá a gázvásárlási szerződéseket. A választott bíróság a közel hétmilliárd forintból végül 1,499 milliárdnyi követelést minősített megalapozottnak, de arra még 468 millió forint kamat rakódott. Az EMFESZ ügyvezetője, Góczi István korábbi nyilatkozata szerint cége a jogszabályoknak és a szerződésnek megfelelően állította le a gázszállítást, mert a Nitrogénművek pénzügyi helyzete bizonytalanná vált, és nem adta le a mérlegét sem.
A Fővárosi Bírósághoz írt kérelmében a gázkereskedő arra alapozva kérte a kétmilliárdos összeg kifizetésére vonatkozó részítélet végrehajtásának felfüggesztését, hogy fizetésképtelenné válna, ha átutalná a pénzt. Így nem tudná betartani több százezer szerződését, az pedig „további károkhoz, visszafordíthatatlan helyzethez vezetne, vagyis a fogyasztók érdeke is súlyosan sérülne”. Az említett több százezer szerződés mögött 350 ezer háztartás és közel 300 kiemelten jelentős, ipari gázfogyasztó áll az EMFESZ kérelme szerint. A társaság a bíróságnak levezette, hogy – kereskedő cég lévén – forgóeszközeit előre finanszírozott földgázba, rendszerhasználati és tárolási díjba, továbbá mindezek áfájába fektette be. Szolgáltatását csak úgy teljesítheti, ha folyamatosan meg tudja venni az általa eladandó gázt. Jelenleg nincs a működésből kivonható, szabadon felhasználható kétmilliárdja. Utalt rá, hogy tavaly veszteséges volt, és saját tőkéje is közel –47 milliárd forintra esett, miközben a Nitrogénművek jegyzett tőkéje 1,7 milliárd forint volt. Az EMFESZ által felsorolt körülményeket a bíróság méltányolhatónak minősítette. Érdeklődésünkre Góczi István elégedetten nyilatkozott arról, hogy a választott bírósági ügy polgári peres útra terelődött. „A jogot mindenkinek be kell tartania” – utalt arra, hogy a két cég ügyében eljárt választott bíró tavaszszal azért mondott le, mert úgy érezte, a felperes megpróbálta ellehetetleníteni a bíróság működését, és mert a tanács mellőzte a bizonyítást, nem adott helyt az alperes és a felperes indítványainak sem, valamint nem tisztázta a tényelőadások nyilvánvaló ellentmondásait. A Nitrogénművek mögött álló, de éppen nyaraló Bige László egyelőre nem kívánt nyilatkozni, de jelezte, cége vélhetőleg fellebbez a Fővárosi Bíróság végzése ellen, a vállalat jogászai vizsgálják az ügyet. „A Nitrogénműveknek előbb-utóbb úgyis vissza kell kapnia a pénzét” – jelentette ki.
Találkozó Moszkvában
Szeptember 29-re hívta be az orosz kereskedelmi és iparkamara mellett működő nemzetközi választott bíróság az EMFESZ Kft. ellenőrzését tavaly áprilisban átvevő svájci RosGas AG-t és az előző tulajdonost, a ciprusi Mabofi Holdings Ltd.-t. A RosGast arra kérte fel a testület, erősítse meg, hogy jogszerűen szerzett befolyást a magyarországi gázkereskedő társaság fölött. A kft. ugyanis úgy cserélt gazdát, hogy az ügyletet eladói oldalról a Mabofitól korábban kapott felhatalmazás alapján Góczi István bonyolította le. Ugyanakkor a Mabofi hangsúlyozza, a tranzakcióról nem tudott, nem akarta az EMFESZ-t eladni a RosGasnak – pláne nem egy dollárért –, az ügylet az érdekei ellen való volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.