BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leszakadóban az életszínvonal - Még Bukarestben is könnyebb

Budapestnek van mit javítani a világ városaihoz képest, a bérek elmaradnak a versenytársakétól. A forint is jelentően gyengült az euróhoz képest, a GDP visszaesett.

Az UBS kiadta elemzését, melyben a világ városait hasonlítják össze különböző gazdasági adatok alapján, és állapítják meg, mely régiókban ér többet a fizetésünk, hol a legmagasabb az infláció, mennyit változott a nemzeti fizetőeszköz árfolyama és hogyan alakult a nemzeti össztermék.

New Yorkhoz képest az árak jóval alacsonyabbak, de Bukarestnél, Szófiánál vagy Pekingnél drágább az élet. A legdrágább hely Norvégia, Svájc követi őt, és az olaszországi Genovában sem sokkal mérsékeltebbek az árak, magasabbak, mint New Yorkban.

A bérek tekintetében Budapest jelentősen elmarad New Yorktól, ha az amerikai városban 100 százaléknak tekintjük a fizetéseket, Budapesten annak 20 százalékát sem érik el a fizetések. Ebben a tekintetben Bukarest még mögöttünk kullog. Pozsonyt éppen megelőzzük, de a New Yorktól való eltézéssel számítva csak 0,1 százalékponttal.

Vásárlóerő paritás az igazi mérce: ebben a tekintetében Budapest a sereghajtók között kullog, felettünk Isztambul, alattunk a venezuelai Caracas van a rangsorban. Bukaresten a - már megszokott - New Yorki paritást 100 százaléknak tekintve 32,3, Budapesten 28,9 százalékot mutat az index.

A forint az euróhoz képest 7,59 százalékot, a dollárhoz viszonyítva 3,08 százalékot értékelődött le a 2009 márciusától 2010 júniusáig eltelt időszakban, az infláció 7,85 százalék volt ugyanezen periódusban. A leértékelődés a régiós versenytársakéhoz képest magasnak számít, de a vizsgálatban részt vett országok közül nem kiugró. Az ausztrál dollár 35 százalékot meghaladó mértékben értékelődött le az euróval szemben, Brazília devizája is hasonló mértékben szenvedett el veszteséget.

A GDP növekedéséről és csökkenéséről is érkeztek hírek a világból: Magyarország sajnos a vesztesek közé tartozik, az Európai Unió majd összes tagállamával együtt.

Bukarestben a 2009-es negyedik negyedévben egy év alatt 8,3 százalékos csökkenést mértek, Budapesten 4,57 százalékos zsugorodást a gazdaság. Peking a globális válság közepette is száguldott, 10 százalék feletti GDP-növekedést tud felmutatni, míg a Lettországi Riga 16,83 százalékos mínuszt. Isztambul 6,02 százalékkal növekedett, Helsinki gazdaság 5,62 százalékkal esett vissza a periódusban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.