Az önkormányzat jogi személy, a feladat- és hatáskörök a képviselő-testületet illetik meg. Utóbbi döntése így az önkormányzaté – mondta ki a Legfelsőbb Bíróság (LB) a következő ügyben. Az egyszemélyes zrt. vezérigazgatójának a munkaviszonyát az önkormányzat képviselő-testülete megszüntette. Az alapító okirat szerint a cég kizárólagos hatáskörébe tartozott a vezérigazgató munkaviszonyának létesítése és megszüntetése. A döntés előtt a vezető tisztségviselők és a felügyelőbizottság írásos véleményét ki kell kérni. A volt igazgató a bírósághoz fordult, mondván, az érintettek véleménye nélkül mentették fel. Az alperes úgy védekezett: az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjaival szóban egyeztetett.
Az elsőfokú bíróság a felperes keresetének adott helyt, mert az alperes nem bizonyította, hogy írásban kikérte az arra jogosult szervek véleményét. A másodfokú bíróság viszont megváltoztatta az ítéletet. Álláspontja azt volt: a társasági törvény szerint kizárólag az önkormányzatnak mint egyedüli részvényesnek a határozata vizsgálható felül. A képviselő-testület nem a gazdasági társaság szerve, határozata nem minősül a társaság szerve által hozott határozatnak.
A felperes felülvizsgálati kérelmére a LB megállapította: az önkormányzat jogi személy, a feladat- és hatáskörök a képviselő-testületet illetik meg. A képviselő-testület döntése ezért az önkormányzat döntése. A zrt. egyedüli részvényese az önkormányzat. Annak a céggel kapcsolatos tulajdonosi döntését a közgyűlés jogkörében eljárva úgy kell meghozni, ahogyan azt az alperes alapító okirata előírja. Eszerint a visszahíváshoz szükséges az igazgatóság, illetve a felügyelőbizottság írásbeli véleménye. Ennek hiányában az LB az elsőfokú határozatot hagyta helyben. KK
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.