A varsói kormány sikerpropagandát csapott a nyugdíjvita „megoldása” miatt, ami szerint „teljes lengyel siket hozott”. Alapvető könnyítést nem hozott a kompromisszum a magán-nyugdíjpénztári kiadások elszámolhatósága ügyében, viszont odahaza győzelemként tálalhatják – írja a Figyelő.
Az Európai Unió csak korlátozott mértékben hajlandó figyelembe venni a tőkefedezeti nyugdíjrendszer átmeneti negatív hatását. Lengyelország azt szerette volna elérni, ha 30-40 éves időre figyelembe vennék a második pilléres nyugdíjrendszer negatív hatásait – írja a Figyelő. „Ezt azonban nem sikerült a Bizottság és a pénzügyminiszteri tanácsnál kiharcolnia” – olvasható a hetilapban. A Bizottság azonban hajlandó rugalmasan kezelni a hiányt ott, ahol az államadósság nem éri el a GDP 60 százalékát.
Az európai Bizottság minden reform hatását figyelembe fogja venni – tehát nem csak a nyugdíjreformét –, például az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságára, illetve a nyugdíjkifizetéseket övező kockázatokra.
A költségvetési elszámolások pontos részleteinek kidolgozására a Bizottság egy munkacsoportot hoz létre, és jövő év közepére – a magyar EU elnökségre – várható döntés, melyet mind a 27 országnak jóvá kell hagynia – írja a Figyelő.
Magyarország visszalépett a tőkefedezeti nyugdíjreformtól, így az eseteges kedvezőbb megítélésre nem számíthat. Azonban a reformtól való visszalépésért büntetés sem várható – ha korlátozó döntés születik, annak hatálya nem lesz visszamenőleges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.