BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leszúrták a magyar bikát - Csak Orbán menthetné meg

A BUX harmadik napja esik, mintha elvágták volna a február 7-éig tartó lendületet. A piac által várt reformok eddigi elmaradása is okozhatta a kiábrándulást valamint a Richter várakozásokon aluli jelentése és a romló globális hangulat is hozzájárulhatott az eséshez.

A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe a BUX harmadik napja esik, teljes februári előnyét elveszített, majd később egészen a január 10-ei szint környékére gyengült.

A BUX február 7-én érte el legmagasabb záróértékét 23 541,9 ponton. Két nap alatt 22 645,15 pontra olvadt a részvényindex. Csütörtök délutánra 22 254 pontig gyengült a hazai irányadó index.

A december végi árfolyamhoz képest több mint 10 százalékot erősödött a BUX február 7-ére, melyből valamivel több mint 4 százalékos előny maradt meg.

A pesti börze alakulásával kapcsolatban elemzők azt emelték ki, hogy október óta lemaradást mutatott év végéig a BUX, és január elejétől ezt a lemaradást próbálta behozni. „Kiugró emelkedést a MOL és az OTP mutatott” – mondta egy részvénypiaci elemző a Világgazdaságnak. Kiemelte: az OTP és a MOL majdnem elérte a lélektaninak tűnő értékeket: előbbi a 6 000-es szintet, utóbbi a 23 000-es értéket.

„Voltak, akik régóta ezek a beszerzési árfolyamú papírokon ültek”, ezért igyekeztek tőlük megszabadulni, amint elérték ezt a szintet – mondta a tőzsdei szakértő. „Voltak olyanok is, akik a január óta tartó emelkedés miatt profitot realizáltak” – tette hozzá.

Az egyiptomi válság kirobbanása után „short pozíciókat” nyitottak egyes befektetők január végén, de a nemzetközi klíma nem ijedt meg, így kénytelenek voltak azokat zárni, ami tovább emelte az árfolyamot.

Az, hogy Orbán Viktor évértékelőjében nem hangzottak el a költségvetési reformtervek részletei csalódást kelthettek, növelhették a bizonytalanságot – emelte ki a közgazdász.

Az emelkedés „ingoványos talajon alapult”, melyet megtörhetett a csalódást keltő ipari termelési adat, és a januári államháztartási hiányra vonatkozó adat is.

Az elemző hangsúlyozta: véleménye szerint külföldön „sok ellendrukker” van a költségvetési terveket illetően. A magán-nyugdíjpénztárak eltűntek a pesti tőzsdéről a kormány nyugdíj-átalakítása miatt, s ezzel „megsérült a befektetői szerkezet”.

Raiffeisen

„A jelentős esésnek több oka is van” – mondta Herczenik Ákos, a Raiffeisen elemzője lapunknak. „A fejlett piacok nem estek, inkább kisebb emelkedést mutattak az elmúlt napokban, így a mostani korrekció inkább a fejlődő piacok sajátossága” – tette hozzá a szakember.

„A BUX túlvett volt, technikai szempontból is. A Richtert egyedi hatás is érte: egyrészt nem tudta kivenni a részét az emelkedésből, majd a menedzsment csalódást keltő 2011-es várakozásának bejelentését követően esésnek indult a papír” – mutatott rá a Herczenik Ákos.

A MOL hosszabb ideje „tetőzési fázisban” volt; az OTP vélhetően nem esik az 5 500-as árfolyam alá, ha nem romlik a hangulat a fejlett piacokon is – emelte ki.

Annak, hogy a magánpénztárak kisetek a tőzsdei kereskedésből nincs érdemi szerepe a mozgást illetően Herczenik Ákos szerint.

Pioneer Alapkezelő

A BUX év eleje óta globálisan felülteljesítő volt, most visszafordult – mondta Pálinkás Ervin, a Pioneer Alapkezelő portfólió managere. „A forint is jelentősen gyengült a napokban” – tette hozzá.

A fordulat fő oka, hogy a legoptimistább várakozások a költségvetés kiadási oldalának reformjával kapcsolatban egyelőre nem látszanak visszaigazolódni – emelte ki Pálinkás Ervin.

Rövid távon a kormányzati bejelentések, és a nemzetközi hangulat, illetve a makrogazdasági helyzet alakulása lehet befolyásoló tényező. „Ha nem ugrik meg globálisan az infláció, és nem kerül sor monetáris szigorításra, de a fejlett országok gazdasági növekedése folytatódik, az jó hír lesz a részvényeknek is” – mondta az elemző.

Tovább esik a BUX

A MOL csütörtök délután 1,38 százalékos esésben 21 305 forinton áll. Az OTP 2,84 százalékot gyengült napon belül 5 635 forintra.

A friss piaci adatokat itt megtekintheti!

A Magyar Telekom 1,81 százalékos esésben 539 forintra gyengült. A Richter 1,24 százalékos korrekción ment keresztül, és 39 600 forintra esett a részvény ára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.