BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem engedünk a genetikailag módosított növények terén

Hazánk ellenzi a genetikailag módosított növények termesztését, az EU viszont enyhítené a szigort.

Ritka egyetértés van a magyar politikai pártok között a genetikailag módosított növények tilalmát illetően, miközben a technológiát pártoló hazai kutatók is hallatják a hangjukat. Brüsszel ezzel egy időben fokról fokra enyhül meg, Franciaország pedig már folytatandónak és versenyképességi kérdésnek tekinti a kutatásokat.

Magyarország továbbra is ellenzi a genetikailag módosított növények (GMO) termesztését, ezt az álláspontot valamennyi parlamenti párt osztja – mondta el Font Sándor (Fidesz), az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke azon a sajtótájékoztatón, amely a hazai tudományos kutatásokat foglalja össze az első generációs GMO-k környezeti hatásairól. Hazánk számára a tiszta agrárkörnyezet kitörési pont, 5-10 éven belül a magyar agrártermékek imázsának meghatározó eleme lesz – tette hozzá.

Néhány napon belül nyilvánosságra kerül a magyar vidék stratégiája, amellyel a kormány minőségi fordulatot kíván végrehajtani a vidéki életben és az agráriumban – mondta el ezzel kapcsolatban Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, aki szerint a kezdeményezés hiánypótló, hiszen eddig még szűken vett agrárstratégia sem volt Magyarországon. A magyar vidékstratégia fő célkitűzései között szerepel a minőségi, biztonságos élelmiszer-előállítás, a környezeti egyensúly fenntartása és a munkahelyteremtés. Ebben a koncepcióban nincs helye a genetikailag módosított növények termesztésének – szögezte le Ángyán.

A kutatási szabadságot a kormány természetesen tiszteletben tartja, de a közpénzek csakis a stratégiai célok mentén költhetők el. „Nem áll rendelkezésre elegendő és minden kétséget kizáró bizonyíték arra nézve, hogy a genetikailag módosított növények nem jelentenek környezeti vagy egészségügyi kockázatot” – nyilatkozta Jávor Benedek (LMP), az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának elnöke is az eseményen.

Font Sándor leszögezte azt is: hazánk tiszteletben tartja más országok álláspontját a kérdéssel kapcsolatban, ám éppen ezért szeretne maga is erről dönteni. A genetikailag módosított növények esetében a tagállami hatáskörben való döntést támogatja Magyarország.

„A GMO-t ellenzők tudományos tényekkel egyetlen esetben sem igazolható álinformációival szemben” jelent meg a múlt héten az úgynevezett Magyar Fehér Könyv, amelynek szerzői szakmai érvekkel cáfolják az ilyen növények káros hatásairól szóló állításokat. Szerintük „reménytelen azt hinni, hogy az organikus gazdálkodás jelenti a megoldást” a kontinens és a világ mezőgazdasági gondjaira.

A franciák másképp látják

Jelentősen eltér a magyartól a komoly lobbisúllyal rendelkező francia álláspont a GM növények ügyében. Franciaország az EU közös agrárpolitikájának végét látja abban, hogy a döntés tagállami hatáskörben marad, ezt a vívmányt pedig mindenáron meg kell védeni –közölte egy francia agrárminisztériumi tisztviselő egy háttérbeszélgetésen Párizsban. Franciaország továbbá versenyképességi kérdésnek tekinti a GM-növényekkel kapcsolatos kutatásokat, ám oda kell figyelni a kockázatok felmérésére is. Míg az ellenzők nem tekintik a genetikai módosítást az éhezés elleni küzdelem egyik eszközének, addig a francia álláspont ezt sem zárja ki.

Francia szakértők szerint a világ élelmezési problémáinak megoldása érdekében 2050-ig 70 százalékkal kellene emelni a globális élelmiszer-termelés volumenét.


Francia szakértők szerint a világ élelmezési problémáinak megoldása érdekében 2050-ig 70 százalékkal kellene emelni a globális élelmiszer-termelés volumenét. Lassú enyhülés Engedélyezheti az EU az olyan takarmányszállítmányok behozatalát a közösség területére, amelyek nyomokban GM-növényeket tartalmaznak – ezt javasolta nemrég az Európai Bizottság egyik testülete. A jelenlegi szigor enyhítésével kedvezőbb helyzetbe jutnának az európai állattenyésztők, akiket ezekben a hónapokban érzékenyen érint a takarmányhiány, illetve a meglévő készletek magas ára. Február közepén pedig négy új GM-növényt, három kukoricatípust és egy gyapotfajtát ajánlott az Európai Bizottság étkezési és takarmánycélú engedélyezésre. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.