Az euróövezeti tisztségviselőkön kívül abban szinte mindenki egyetért, hogy Görögország képtelen lesz finanszírozni államadósságát, és előbb vagy utóbb annak újrastrukturálására kényszerül.
Miután a német Der Spiegel lap azt írta, hogy Görögország fontolgatja a kilépést az eurózónából, és a döntéshozók egy hétvégi ülésen a görög államadósság átütemezésről tárgyalnak az államkötvények hozama újra rekordmagasságba emelkedett, és az államadósság törlesztésének leállása esetére köthető biztosítási felér is nagyot ugrott.
A The Wall Street Journal azt írja, Görögországnak jövőre további 30 milliárd euróra lenne szüksége, hogy finanszírozza adósságát. A kötvényhozamokból és a piaci folyamatokból jól látszik, hogy a görögök nem tudnak visszatérni a pénzügyi piacokra, és onnan finanszírozni adósságukat.
A görög két éves állampapírok hozama 25,7 százalékra emelkedett, az elmúlt 3 kereskedési nap során közel 100 bázispontot. A 10 éves állampapírok hozama 15,64 százalékon áll. Az államadóság törlesztésének leállása esetére köthető biztosítási felár 1 360 bázispontra ugrott, egy nap alatt 19 ponttal.
Mint ismert, Görögország tavaly májusban kapott 110 milliárd eurós nemzetközi hitelcsomagot az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól. A görögöknek további hitelre lesz szükségük, amelyet az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközből kaphatnak. (Írország 85 milliárd eurós hitelcsomagot kapott, míg Portugália 78 milliárd eurót kap.)
A Standard & Poor’s, a világ legnagyobb hitelminősítője „B” adósbesorolással látta el Görögországot a korábbi „BB-” szintről. A hitelminősítő agresszív, egyszerre két lépéssel sorolta lejjebb Görögországot, ezzel még távolabb került a befektetésre ajánlott kategóriától az ország. Az S&P negatív kilátást tűzött a besorolás margójára, vagyis még további leminősítéssel nézhet szembe Görögország.
Az S&P szerint az euróövezet vezetői hajlandóságot mutatnak arra, hogy az általuk nyújtott 80 milliárd eurót hitel visszafizetését időben elnyújtsák. A hitelminősítő attól tart, hogy a kötvénytulajdonosoknak is hasonló eseményekkel kellene szembesülniük. Az S&P szerint ahhoz, hogy ismét fenntartható pályára kerüljön az ország adóssága, annak legfeljebb 50 százalékát kénytelenek részlegesen átütemezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.