BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kemény korrupciós vádak a Mol ellen

A horvát ügyészség tízmillió eurós vesztegetéssel vádolja a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatóját egy ottani lap szerint.

A pénzt a Vecernji list szerint Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök azért kapta, mert hozzásegítette a Molt az INA olajtársaság menedzsmentjogához és gáz üzletága zsírosabb falatjaihoz. A magyar olajtársaság visszautasítja a támadást, és a horvát államügyészség sem erősítette meg a hírt. A Mol árfolyama erős eséssel reagált.

A horvát Vecernji list szerint Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója 2008–09 folyamán összesen 10 millió eurós kenőpénzt adott Ivo Sanader akkori horvát miniszterelnöknek. Cserébe az INA horvát nemzeti olajtársaság kisebbségi tulajdonosa, a Mol 2009-ben megszerezte az INA menedzsmentjogát, átvehette gázüzletágának nyereséges részét, és hátrahagyhatta a horvát államnak a veszteséges tevékenységet. Az ügyletben a hír szerint közreműködött Damir Polancec volt horvát miniszterelnök-helyettes is – tolmácsolja az Index a horvát lap cikkét. A szintén horvát Jutarnji list már azt is tudni véli, hogy a horvát államügyészség kezdeményezi Hernádi Zsolt őrizetbe vételét és kiadatását.

A Molnak – közleménye szerint – nincs hivatalos információja egy esetleges nyomozásról. A társaság egyúttal nagyon keményen visszautasította a vesztegetési vádakat, találgatásnak minősítette az ezzel kapcsolatos sajtóhíreket, és közölte: a gyanúsítgatásokkal szemben szigorú jogi eszközökkel fog fellépni.

Az első támadások már 2003-as horvátországi megjelenése után érték a Molt, mondván, ottani tulajdonszerzése a horvát nemzeti érdekek ellen való. Szélsőséges vélemények szerint a magyar kormány az olajtársaságon keresztül akarja erősíteni ottani gazdasági befolyását. Igazán azonban akkor váltak zajosabbá a túlzott magyar befolyással kapcsolatos hangok, amikor 2009-ben a Mol megszerezte az INA irányítását. Innen már nem kellett sokáig – csak a horvátországi kormányváltásig – arra várni, hogy hivatalosan is fogást lehessen keresni az ügylet jogszerűségén.

Az első ilyen fogás a 2010 elején kirobbant Podravka-ügy volt. A nacional.hr horvát internetes lap azt állította, hogy a Mol az OTP Bankon keresztül úgy adott 34,2 millió eurós kölcsönt a horvátországi Podravka élelmiszer-ipari csoportnak, hogy a hitelnek köze lehetett az INA menedzsmentjogai megszerzéséhez. A két ügylet közötti közös szál az lehetett, hogy mindkét tárgyalást is az akkor már leköszönt Ivo Sanader és helyettese, Damir Polancec bonyolította le. Akkori érdeklődésünkre Somlyai Dóra, a Mol kommunikációs igazgatója leszögezte, hogy a Podravkának nyújtandó hitelről, illetve a Mol ahhoz kapcsolódó garanciavállalásáról csak hónapokkal azután kezdtek tárgyalni, hogy a magyar társaság megszerezte az INA menedzsmentjogát. A Podravka azért kért a Moltól finanszírozási tanácsot, főként vállalati tranzakciókkal és az ellenséges felvásárlási kísérletek elhárításával kapcsolatban, mert kiszállt belőle korábbi befektetője. Az OTP a Mol javaslatára adta a hitelt.
Túllépte egyes horvátországi körök érzékenységi küszöbét az is, hogy a múlt év végén a Mol nyilvános ajánlattétel útján megkísérelte többségire emelni az INA-ban lévő hányadát. Nem hivatalosan olyan aggályokról lehetett hallani, hogy a Mol másvalakikkel akarja felvásároltatni az INA azon hányadát, amire a többségi ellenőrzés megszerzéséhez szüksége van. A horvát piaci felügyelet szerint a Mol szabálytalanul járt el a tervezett ügylet kapcsán. A magyar társaság ezt tagadta.

Áprilisban már a horvát kormány is lépett: megfogalmazta a „lex INA-t”, amellyel megtiltaná, hogy bármely tulajdonos 49 százaléknál nagyobb részesedést szerezzen a „nemzeti” olaj- és gáztársaságban. George Popijac gazdasági miniszter szerint a lépés nem a 47,3 százalékos tulajdonú Mol, hanem bizonyos gyanús részvényvásárlások ellen irányul.
Mindazonáltal akkor már kibontakozóban volt a Mol elleni fellépés is. Egy korábbi korrupcióra hivatkozva letartóztatták az INA vezérigazgatóját, és előzetesbe vették Ivo Sanadert, a helyettesével együtt. Az INA, amely tavaly már közel 35 milliárd forint nyereséget termelt, az egyik legfontosabb akvizíciója a magyar olajtársaságnak.

Nincs hivatalos megerősítés

Maga a horvát államügyészség azonban még azt sem erősítette meg, hogy Hernádi Zsolt ellen folyna vizsgálat – írja az Mfor – csak annyit, hogy az Ivo Sanader elleni korrupciós vizsgálat során két újabb gyanúsított neve merült fel.

Ivo Sanadert a télen tartóztatták le Ausztriában az Interpol elfogatóparancsa alapján. Az osztrák igazságügy részéről Barbara Göth-Fleming is csak annyit mondott az Index szerint, hogy az Ivo Sanader elleni nyomozás kiegészült a Mol–INA üzlethez kapcsolódó korrupciós vádakkal. A hír nem utal rá, hogy nevet említett volna.

Ivo Sanadert a télen tartóztatták le Ausztriában az Interpol elfogatóparancsa alapján. Az osztrák igazságügy részéről Barbara Göth-Fleming is csak annyit mondott az Index szerint, hogy az Ivo Sanader elleni nyomozás kiegészült a Mol–INA üzlethez kapcsolódó korrupciós vádakkal. A hír nem utal rá, hogy nevet említett volna. Tőzsdei zuhanás A Mol-részvény erős, 8,8 milliárdos forgalomban 3,28 százalékot veszített értékéből a nap folyamán, és végül 21 250 forinton fejezte be a kereskedést. Ezzel együtt napközben 4 százalék fölötti mínuszban is járt az olajpapír. A 2296 milliárd forintos piaci kapitalizáció és a 720 forinttal csökkenő árfolyam tükrében összesen több mint 75 milliárd forintot veszítettek a Mol tulajdonosai, ebből 16 milliárd forinttal a magyar állam részesedett. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.