A július 21-i eurócsúcs megtartása mellett az egyik érv az volt, nem mehet úgy szabadságra a politikai elit, hogy egy mindent átfogó csomaggal ne rendezte volna el Görögország és az euró ügyét (legalább őszig). A csomag megszületett, de a nyugalom jóformán csak néhány óráig tartott. Az első kedvező piaci reakciók után máris jött Görögország lehető legalacsonyabb szintre való leminősítése, a szakértők pedig egymásra licitálva ismételgették, ez így mind kevés, és a válság úgyis tovább fog terjedni. Lám, Ciprus máris a célkeresztbe került, nem is csoda, hiszen görögországi kitettsége a legnagyobb, hát leminősítették őt is, alig valamivel a bóvli felett állt meg. És közben ismét elővették a spanyolokat is…
Úgy tűnik, ahogy a válság 2008-as kirobbanásáig a piaci befektetők teljesen figyelmen kívül hagyták az eurózónán belüli jelentős gazdasági különbséget (no meg az euróban rejlő rendszerhibákat), úgy a válság és a görög láncszem elszakadása óta ugyanez a kör hirtelen felcserélte a prioritásait. Látszólag most meg mindent egyszerre akarnak számon kérni. Csak akkor nem minősítenek le, csak akkor nem spekulálnak romlásra, ha azonnal minden kétséget kizáróan robusztus felzárkózási és versenyképesség-növelő pályára áll minden érintett gazdaság. Továbbá, ha az euró mögött már-már föderációs mélységig kimunkált, „tűzálló”, közös kormányzati rendszer áll, és ha mindenkinek a hiánya, adóssága előre kiszámítható módon, látványosan csökken. Amíg ezeket nem látják bizonyítottnak, addig következetesen szkeptikusak maradnak, és a válság megkerülhetetlen továbbterjedésével számolnak (amellyel mellesleg egyúttal maguk is éppen ezt generálják). Mindezek mögött nem nehéz felfedezni, míg korábban ez a kör abban volt érdekelt, hogy egy stabil, prosperáló euróból a befektetései révén minél többet profitáljon, most láthatólag az euró romlására játszik. Mivel nyilvánvaló, a fentebb említett hiányosságok egyetlen intézkedéssel, néhány hét alatt nem orvosolhatók, ezért nagy biztonsággal lehet arra spekulálni, hogy az utolsó cseppig mindent kifacsarjanak a hirtelen csak nehezen védekező áldozatból.
Van tehát mi ellen védekezni, és bár augusztusban többnyire a brókerek is szabadságra mennek, tehát néhány hét nyugalom talán tényleg lesz, egy minden korábbinál küzdelmesebb őszre azonban nagyon is tanácsosnak tűnik felkészülni. Csak persze ez sem olyan egyszerű. A képlet például azért bonyolultabb, mert a csomagban foglaltak tényleges beindításához megkerülhetetlen Németországban a szeptemberi parlamenti jóváhagyás előtt folyamatosan szaporodnak azok a vélemények, amelyek szerint a csomag éppen hogy túl sok. Olyan intézkedéseket helyez ugyanis kilátásba, amelyek szerződésellenesek, de legalábbis „bizonyosan” német alkotmányellenesek. És talán meg sem szavazzák.
Ha ehhez még hozzátesszük az amerikai költségvetés – de legalábbis az amerikai dollár – körüli bizonytalanságot, akkor az euróügyek iránt valóban felelősen érző, gondolkodó döntéshozói elit számára nem sok nyugalmat ígér a következő néhány hét. Aligha engedhetik meg maguknak, hogy hetekig ne nyissanak ki egy újságot, ne foglalkozzanak a „szakmával”. Mint ahogy Herman Van Rompuynek, az Európai Tanács elnökének csapata számára kifejezett munkával telik majd az idő szeptemberig, hiszen a csúcs döntése értelmében addigra épkézláb javaslatokkal kell előállniuk arról, miként kellene tökéletesíteni a munkamódszereket a válságkezelésben és az euróövezet menedzsmentjében.
Szóval Brüsszelben nyugalom van, de sokak szerint ez nem a jól végzett munka utáni megérdemelt béke, hanem csak az újabb vihar előtti csend. Forró ősz várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.