BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassan terjed a digitális tévézés

Sopronban és Barcs környékén augusztustól az állam ingyenesen átállítja a rászoruló tévékészülékét a digitális adás vételére. Pest megyében és Északkelet-Magyarországon a legrosszabb a helyzet.

Augusztusban indul a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) által szervezett digitális átállás tesztprogram szerelési szakasza Sopronban és Barcson, ami annyit jelent, hogy a hatóság állami segítséggel, ingyenesen átállítja a szociálisan leginkább rászorultak televíziókészülékeit a hagyományos analógról, a jobb minőségű digitális adás vételére. A két területre a különbözőségük miatt esett a választás: Sopron fejlett nagyváros, a barcsi kistérség pedig szórványtelepüléses, kisfalvas szerkezetű.

A tesztprogram értékelése alapján hamarosan döntés születik az országos támogatási program pontos menetéről. Az NMHH korábban jelezte: a támogatási rendszerben a digitális földfelszíni vételhez kártyafüggetlen set-top boxokat kívánnak alkalmazni. Ezek beszerzési ára a piacon nagyobb tétel esetén 8-10 ezer forint körül mozog, és folyamatosan csökken.

Úgy tudni, hogy az NMHH több tízmilliárd forintot szán az átállás költségeire. A digitális átállásnak a korábbi tervek szerint 2011 végéig kellett volna lezajlania, majd egy ideig úgy tűnt, idén kerülhet sor rá - jelenleg annyit lehet tudni, legkésőbb 2014 vége a határidő. A csúszás miatt változatlanul az országos kereskedelmi televíziók diktálnak a piacon, és rádiós frekvenciát is csak az NMHH oszt. Az analóg lekapcsolás után viszont a frekvenciákkal már az Antenna Hungária fog rendelkezni, a készletet pedig minden bizonnyal piaci alapon értékesíti.

Az analóg lekapcsolás után a hagyományos szoba- vagy tetőantennával és televízióval csak akkor lesznek elérhetőek a jelenlegi csatornák, azaz az m1, az RTL Klub és a TV2, illetve egyes eddig antennával nem fogható csatornák is – előfizetési díj nélkül: ha a nézők (egyszeri költséggel) beszereznek egy megfelelő vevőkészüléket (úgynevezett set-top-boxot), amelyet a televíziókészülékhez csatlakoztatnak vagy ha olyan új tévékészüléket vásárolnak, ami ezt a megfelelő vevőegységet már beépítve tartalmazza.

Szakértői becslések szerint a nagy kereskedelmi televíziók az analóg sugárzásért 2 milliárd forint körüli összeget fizetnek csatornánként, digitálisan ez mintegy 250 millió forintba kerülne. Így nem meglepő, hogy az RTL Klub és a TV2 sürgetné az átállást, miután most párhuzamosan fizetnek az analóg és a digitális adásért az államnak – most már úgy néz ki, még legalább két és fél évig. A két kereskedelmi csatornával a közelmúltban szerződött újra a médiahatóság, ami lehetővé tette, hogy 2014 végéig lehessen analóg módon, vagyis a legegyszerűbb antennával és készülékkel, ingyenesen fogni a két televízió adásait

„A digitálistelevízió-előfizetések száma májusban tovább nőtt, 1,7 millióra emelkedett Magyarországon” – közölte az NMHH. Az előző hónaphoz képest 16 ezerrel, egy év alatt pedig több mint 200 ezerrel nőtt a digitális technológiát használó tévézők száma: az idén április végén 1,7 millió, tavaly május végén pedig 1,5 millió digitális előfizetőt tartottak nyilván a legnagyobb magyarországi műsorterjesztők. A szolgáltatók május végén összesen 2,838 millió televízió-előfizetést tartottak nyilván, ezek  előfizetőinek 61,3 százaléka vett igénybe digitális szolgáltatásokat az egy hónappal korábbi 60,4 és az egy évvel korábbi 55,9 százalékhoz képest.

A megközelítőleg 4 millió magyarországi háztartásban több mint 3,2 millió előfizetéses televíziós szolgáltatást vesznek igénybe. A fennmaradó közel 800 ezer háztartásban a tető- vagy szobaantennával szabadon fogható analóg és digitális földfelszíni sugárzású műsorokat vagy ingyenesen elérhető műholdas adásokat néznek. A digitális előfizetéseken belül májusban 737 ezerről 748 ezerre nőtt a kábeltelevízióra vagy IPTV-re előfizetők száma. A műholdas szolgáltatást 927 ezren vették igénybe. Az analóg előfizetések száma az előző hónaphoz képest 1,128 millióról 1,1 millióra csökkent.

Franciaországban tavaly novemberben, Németországban idén áprilisban ért véget az analóg műholdas műsorsugárzás korszaka, a közszolgálati és a magán csatornák ezentúl csak digitális formátumban sugározzák adásaikat. A német televíziók és rádiók műsorát közvetítő Astra műhold üzemeltetője közölte: az átállás az analógról a digitális formátumra zökkenőmentesen, a terveknek megfelelően zajlott le, azonban nagyjából félmillió német háztartás még nem készült fel az átállásra. A digitális technológiával az analóghoz képest több csatornát és jobb minőségű adást lehet sugározni.

A főváros a leginkább érintett
Az NMHH felmérése szerint az analóg lekapcsolás a tévészolgáltatásokkal a legjobban ellátott, ugyanakkor lélekszámban is az ország legnépesebb régiójának tekintett fővárosban és Pest megyében érinti majd a legtöbb, mintegy 67 ezer háztartást. Az ország többi régiójához képest Északkelet-Magyarországon a legrosszabb a helyzet, itt két év múlva még mindig több mint 100 ezer olyan háztartás lesz, melyeket elsődlegesen érint az analóg lekapcsolás.

Továbbra is jellemző, hogy az érintett háztartások mind szociális mind anyagi helyzetüket tekintve rosszabb helyzetben vannak az átlagnál. A monitoring többek közt rámutat, hogy az érintett családok 30 százalékának hónapról-hónapra anyagi gondjaik vannak, az érintettek több mint fele nyugdíjas és 20 százalékuk munkanélküli. Ezeken a háztartásokon belül az internethasználat aránya is aggasztóan alacsony, mindössze 16 százalékos. Bár a digitális átállással kapcsolatos tájékozottság az elmúlt években egyértelműen javult, a főváros régiójában például csak az érintettek nem egészen 40 százaléka hallott arról, hogy idővel megszűnik az antennás tévézési lehetőség analóg vétellel.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.