Lázban ég az ország, hogy akkor most mi lesz a kormány népességpolitikai programjában? Napok óta azt kommunikálják, hogy valami gondosan tervezve nagyon készül. Ez önmagában meglepő hír, hiszen van már a hátunk mögött már jó néhány ad hoc összerántott csomag, és megfelelő számítások híján sorra kiigazításra szorultak.
Mi lesz velünk? Nem gyarapodik a magyar, hiába üzenik politikusaink a kormányoldalról, hogy te, anya, szülj csecsemőt, a bébibumm várat magára. Az adatok arról árulkodnak, hogy 2013 első négy hónapjában 27 453 baba született, 5,8 százalékkal kevesebb mint egy évvel korábban. Pedig 2011 elején valamivel jobb volt a helyzet, voltak, akik azzal ámították magukat, hogy a választások után megjött a szülési kedv. Önmagában ez badarságnak tűnik, a gyermekvállalás mégsem olimpia, ahol egy-egy fényes magyar siker után vívónak, kajakosnak, tornásznak akar állni a fél ország. Tény: az adózási könnyítések a nagycsaládosoknak mindenképp kedveztek, de nem valószínű, hogy szimplán a kisebb adóteher miatt vágnak bele a kétgyermekesek a harmadik bébi programba.
Alapvetően téved a kormány, ha abból indul ki, hogy pénzzel minden megoldható. Vajon elég-e egy sor kecsegtető ígéret a népességnövekedéshez? Kedvezmények biztosításával előbb jön az első gyerek? Amikor a fiatalok jó része – különböző, részben valóban anyagi okok miatt – eleve több évvel kitolta a gyerekvállalási dátumokat. Ma már az a nő megy ritkaságszámba, akik huszonévesen szül. A tervezett ösztönzések közül még az a legszimpatikusabb, ha – állami forrásbevonással – a családi napközik támogatásával és a munkahelyi napközik újraindításával könnyítenék a kismamák visszatérését a munkába. Ez is persze csak akkor működne, ha megmaradna a munkahely a visszatéréshez.
Megint milliók és milliárdok röpködnek a levegőben, pedig a javaslaton gőzerővel dolgozók tudhatnák a legjobban: ez megint nehéz szülés lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.