Eddig mindössze egyetlen napon született üzlet a már egy éve működő magyarországi gáztőzsdén. Hozzáértők szerint mégsincs baj, be kell érnie a folyamatnak. Mások viszont az ausztriai gáztőzsdével példálóznak, amelyen annak beindítása óta adják-veszik a gázt. Igaz, ott könnyű, helyben van a fizikai gázközpont is, a kereskedők azonnal hozzájuthatnak a gázukhoz.
Ilyen lehetőséget a magyarországi CEEGEX tulajdonosa egyelőre nem ígérhet, de az ausztriai tőzsdeindítás tapasztalatait hasznosíthatja. Például azt, hogy egyedül, vagy partnerrel előnyösebb működtetnie a tőzsdét. Az ausztriai gáztőzsdébe 2008-ban 50 százalékig be akarták engedni az orosz Gazpromot, aztán kihagyták. „Ha nem, hát nem” – mondta a Gazprom, és leradírozta Ausztriát a Déli Áramlat térképéről.
Azóta azonban Ausztria visszakerült a térképére, igaz, más okból: a Nabucco gázvezeték terv bukása miatt. És gáztőzsdéje is kap gázt a Gazpromtól. Mindig pont annyit, amennyit az orosz társaság jónak lát.
Egy ideig a CEEGEX is főleg az orosz gázra alapozhat. Kérdés, jobb-e az orosz óriásnak a gáztőzsdében (kisebbségi) részesedést adni azért, hogy ott a mi hasznunkra sok gázt megforgasson, vagy abban kell-e inkább bíznunk, hogy előbb-utóbb megleszünk nélküle is.
Ma mégsem ez a magyarországi gáztőzsdére készülők fő gondja. Inkább az, hogy itteni bejegyzésű céggel próbálkozzanak-e, vállalva, hogy belföldön 27 százalékos áfás gázzal kell majd kereskedniük, Robin Hood adót fizetniük, és találgatniuk az iparűzési adójuk képzésének a módját, vagy azt, hogy kell-e innovációs járulékot fizetniük. Vagy jobb külföldi bejegyzésű céggel megjelenniük a tőzsdén.
Az állam, a CEEGEX közvetett tulajdonosa talán hamarosan eldönti, hogy a külföldi, vagy a hazai társaságoknak akar-e helyzetbe hozni a gáztőzsdén. Talán e téren is szolgálhat tanulsággal az ausztriai gyakorlat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.