Az INA-t a törvényi előírások kötelezték közel 200 millió köbméter gáz eladására, mert az enyhe tél miatt túl nagy tartalékai maradtak. A Mol irányítású társaság azonban jelezte a szakminisztériumnál, hogy az értékesítés feltételei a számára hátrányosak, nincs ráhatása a tárolói kapacitások elosztására, és nem rendelkezhet akkora kapacitásokkal sem, amellyel garantálhatja a lakosság ellátásbiztonságát. Igazgatótanácsa ezért már április közepén kérte a kényszerértékesítés leállítását attól tartva, hogy a cégnek az ügylet miatt 350 millió kuna (14 milliárd forint, 45,5 millió euró) vesztesége keletkezik. A kapacitások elosztásáról Ivan Vrdolják horvát gazdasági miniszter úgy vélekedett az Index korábbi cikke szerint, hogy a horvátországi tárolókapacitásokat eljátszották az INA kárára. Mindazonáltal az INA-nak, mint földgáztermelőnek így is joga van hozzáférni a gáztároló rendszerhez, mégsem nyújtott be kapacitásigényt.
A tárolókapacitások néhány napja zárult aukció szempontjából azért voltak nagyon fontosak, mert csak azok a vállalatok adhattak be ajánlatot, amelyek már béreltek kapacitásokat az Okolíban. Ilyenből formálisan is csak négy volt – a horvát állami villamos energia ipari csoport (HEP), a PPD, a MET és a Plinacro –, de a lekötött kapacitások nagysága alapján már csak kettő, a HEP és a MET juthatott számottevő mennyiséghez. Így könnyen le is nyomhatták az árat. Önmagában is érdekes, hogy miért csak annak a cégnek juthatott az INA gázából, amely a tendereztetőnél kapacitást is bérelt.
További fontos szabály volt a négy fordulós tenderen, hogy a legnagyobb mennyiségre beérkező ajánlat minősült a legjobbnak. Ennek alapján az energetikai-net.com már a tender előtt is valószínűsítette, hogy az eladási árat a nagy tárolói kapacitást bérlő ajánlattevő fogja meghatározni, meglehetősen alacsonyan. (Az aukción a HEP 105 millió köbméter gázt vásárolt, a Plinacro pedig egy nem számottevő nagyságú, 4 millió köbméteres mennyiséghez jutott hozzá.)
Az INA gázának aukcióztatásának további érdekessége, hogy a zágrábi gázszolgáltató társaság a jövő héten tenderezteti meg a lakossági célú gázbeszerzését. Márpedig nyilván kedvezőbb ajánlatot adhat, aki maga is olcsóbban jutott a gázhoz.
Az INA-ban 44,84 százalékkal bíró horvát állam 2011 óta igyekszik visszaszerezni a szintén 50 százalék alatti hányaddal rendelkező Moltól a menedzsmentjogokat, részben az INA állítólagos rossz irányítására hivatkozva.
A Mol viszont azt hangsúlyozza a Bloomberg hírügynökség tudósítása szerint, hogy a horvát kormány egyedül a múlt hónapban közel 30 millió euró kárt okozott az INA-nak egy intézkedésével.
Az INA-ban 44,84 százalékkal bíró horvát állam 2011 óta igyekszik visszaszerezni a szintén 50 százalék alatti hányaddal rendelkező Moltól a menedzsmentjogokat, részben az INA állítólagos rossz irányítására hivatkozva.
A Mol viszont azt hangsúlyozza a Bloomberg hírügynökség tudósítása szerint, hogy a horvát kormány egyedül a múlt hónapban közel 30 millió euró kárt okozott az INA-nak egy intézkedésével. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.