BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új gázerőmű a Siemenstől

Németországban hamarosan új, gázüzemű erőművet adnak át, miközben a hasonló létesítményeket sorra zárják be Európában, mert a piaci feltételek miatt gazdaságtalanná válnak. A Lausward erőművet műszaki rekordnak számító megoldásokkal tette fenntarthatóvá a kivitelező Siemens.

Három világrekordot is megdönt majd a düsseldorfi közműszolgáltató társaság épülő gázüzemű, kombinált ciklusú erőműve. Nettó villamos teljesítménye eléri az 595 megawattot, villamos energiatermelő hatásfoka meghaladja a 61 százalékot, és 300 megawatt hőteljesítményt képes a városfűtés részére táplálni.

A gazdasági környezetnek komoly szerepe volt a műszaki paraméterek javításában. A rekordok, és persze a kombinált ciklusú üzemeltetés nélkül a Stadtwerke Düsseldorf AG aligha adott volna mintegy félmilliárd eurós megbízást (beleértve az erőmű kulcsrakész felépítését és a hosszú távú karbantartását) a fővállalkozó Siemens AG-nek olyan időszakban, amikor a kedvezőtlen piaci adottságok miatt sorra állítják le a földrész gázüzemű erőműveit, és állítják parkolópályára a már betervezett beruházásokat. Ez Magyarországon sincs másképp: alig-alig fogják munkára az ország legmagasabb hatásfokú gázerőműveit, a gönyűit és a Dunamenti G3-as blokkot. A Csepeli Erőmű bővítésével, a Szegedre tervezett kombinált ciklusú erőmű építésével és a Mol százhalombattai erőmű beruházásával pedig kivárnak a tulajdonosok.

A düsseldorfi Lausward erőmű lelkének, az SGT5-8000H gázturbinának a képességeit és méreteit Andreas Senzel projekt menedzser érzékeltette az építkezésen magyar újságíróknak. Eszerint a berendezés olyan nehéz, mint egy üzemanyaggal teli Airbus A380-as, és annyi energiát képes kifejteni, mint 1200 Porsche 911 Turbo modell.

Áramával hozzávetőlegesen 2,2 millió lakos villamos energia igénye elégíthető ki, a teljes kombinált ciklusú és gőzerőmű hőtermelő kapacitását is figyelembe véve pedig már 3,3 millióé. Az új gázturbina egy átlagos kombinált ciklusú erőműhöz képest évente 43 ezer tonnával kevesebb szén-dioxidot bocsát ki, amely tízezer középkategóriás, évi 20 ezer kilométert futó személyautó szén-dioxid kibocsátásának felel meg.

A gázturbinát a Siemens berlini (részben műemléki állapotában megőrzött) telephelyén gyártják, illetve szerelik össze, többek között a csoport budapesti, Késmárk utcai üzeméből érkező alkatrészekből. A hazai precíziós kivitelezés és a know-how itt épül be a világrekorder berendezésekbe. A berlini munkafolyamatok egyik látványos megoldása a turbinalapátok hűtése. Ez azért nagyon fontos, mert magasabb hőmérsékletű füstgázzal több energia termelhető, csakhogy a lapátok 1535 Celsius fokon megolvadnának. Az üzemelés során úgy jutnak el az 1500fok feletti füstgáz kockázatmentes használatáig, hogy a lapátokat kerámia bevonattal látták el, és üzemeletetés közben lézerrel fúrt lyukakon át alacsonyabb hőmérsékletű 400 fokos levegőt juttatnak a lapátok felületére. A gázturbina-gyártásban a következő áttörést a háromdimenziós nyomtatás használata hozhatja Olaf König, a társaság Ipari Gázturbina egységének menedzsere szerint. E célból a Siemens saját kutatásokat folytat és egyetemekkel is együttműködik, és prototípusoknál, illetve bizonyos komponensek javításánál a vállalat már a gyakorlatban is alkalmazza a 3D-technológiát.

A Siemens Magyarország több telephelyen mintegy 2500 munkavállalót foglalkoztat, az elmúlt 4 évben a foglalkoztatottak létszáma több mint 600-zal nőtt. A magyarországi bővítésben meghatározó szerepe van a Késmárk utcai telephelynek, amely négy alkatrészt is szállít az épülő, világrekordokat felmutató lauswardi erőműbe. „Nem állíthatjuk, hogy dőlnek hozzánk a megbízások az anyacégtől. Minden beszállítási lehetőségért megmérettetjük magunkat belső és külső versenytársainkkal” – mondta Nagy István, a gyár egyik területi vezetője. A versenyképesség erősítésére a Késmárk utcai üzemben tavaly év végen 600 ezer eurós gyártókapacitás-bővítő beruházást hajtottak végre, és jelenleg is zajlik új termékek gyártásának anyavállalati minősíttetése.

Projektek Magyarországon

Verle Viktor, a Siemens Zrt. Energetikai üzletág igazgatója a vállalat magyarországi energetikai projektjei közül a Mátrai Erőmű kéntelenítő berendezésének irányítástechnikáját, a Dunamenti Erőműhöz, a Borsodchem és a TVK erőműveihez, a nyíregyházai hő- és a szakolyi biomassza erőművekhez történő gáz-, gőzturbina és egyéb berendezés szállításokat, valamint a Tiszalöki és a Kiskörei Vízerőművek turbina- és generátor-felújítását emelte ki. A Lőrinci, a Miskolci Fűtőerőmű és a Gönyűi Erőmű a Siemens kulcsrakész beruházása volt. Az utóbbi érdekessége, hogy a létesítmény 59 százalékosnál magasabb hatásfokú, négy dízelgenerátora képes egy nagyobb hálózati üzemzavarnál az erőműt egy külső áramforrás nélkül indítani.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.