A Kreml befolyásos tisztségviselője Vlagyimir Putyin orosz államfőnek a minszki tárgyalásokat követően, szerdára virradóra tett nyilatkozatában elhangzottakra adott magyarázatot.
Az orosz elnök azt mondta, hogy ukrán kollégájával, Petro Porosenko államfővel bizonyos kérdésekben megegyeztek a délkelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyéknek szánt humanitárius segítségnyújtással kapcsolatosan.
"Porosenko elnök nem cáfolta, hogy nehéz a humanitárius helyzet (Ukrajnában), amelyet nem lehet másként, mint katasztrofálisnak jellemezni" - közölte Putyin. "Nem fogok előreszaladni, de bizonyos megállapodásunk van" - tette hozzá.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter már hétfőn, Putyin és Porosenko minszki találkozója előtt bejelentette, hogy Moszkva szándékában áll még a héten újabb segélyszállítmányt indítani Délkelet-Ukrajnába. Erről diplomáciai jegyzékben értesítették az ukrán külügyminisztériumot és a Nemzetközi Vöröskeresztet is.
Az orosz államfő azt is elmondta az ukrán államfővel - annak május 25-én történt megválasztása óta először tartott -, késő éjszakába nyúló négyszemközti tárgyalást követően: megállapodtak Porosenkóval arról, hogy az EBESZ, Ukrajna és Oroszország képviselőiből álló, úgynevezett kontaktcsoportnak minél előbb fel kell újítania tevékenységét. "Oroszország mindent megtesz ennek érdekében, a folyamatot minél előbb meg kell kezdeni" - hangsúlyozta.
Putyin azt is közölte, hogy felélénkítik az Oroszország-Ukrajna és az Európai Unió képviselői részvételével július 11-től tárgyaló munkacsoport tevékenységét, amelyet az EU-ukrán társulási szerződés aláírása, Ukrajna uniós szabadkereskedelmi övezethez csatlakozása miatt kialakult helyzet kezelése érdekében hoztak létre. Azt is elmondta, hogy szeptember 12-ig "igyekeznek" összeállítani Oroszország és az orosz-fehérorosz-kazah vámunió aggodalmaival kapcsolatos javaslataikat a Brüsszelben akkorra tervezett háromoldalú egyeztetésre.
Poroseno Minszkben arról biztosította Catherine Ashtont, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, hogy az ukrán parlament szeptemberben jóváhagyja az EU-ukrán társulási megállapodást.
Moszkva többször is figyelmeztette Kijevet, hogy válaszlépéseket tesz, amennyiben hatályba lép az uniós társulási szerződés, mert meg kell védenie az orosz gazdaságot az olcsó uniós termékek beáramlásától. Eddig is korlátozásokat vezettek be Oroszországban az egyes ukrán termékek behozatalára. Hivatalosan minőségi kifogásokra hivatkoztak.
MTI -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.