Horvátország számára a külföldi befektetők bizalmának elnyerésénél sokat számít az EU-tagság, Szerbia számára viszont előnyt jelent például az alacsonyabb munkaerőköltség. Úgy értékelte, Horvátország számára nagy előnyt jelent, hogy a nyugat-balkáni országok közül elsőként vált EU-taggá, Szerbia és Montenegró viszont 2020 előtt valószínűleg nem számíthat a tagságra – számoltak be szerbiai lapok.
A szerb és a horvát gazdasági helyzetet összehasonlítva a szakember elmondta: Horvátország Görögország mellett az EU egyetlen olyan tagállama, amely folyamatosan recesszióban van a pénzügyi válság kitörése óta, gyenge a kereslet, a munkanélküliség továbbra is nagyon magas, jelenleg mintegy 18 százalékos, a költségvetési hiány pedig a GDP közel öt százaléka, ami messze meghaladja a megengedett három százalékot.
"Szerbiára érvényes sok minden, ami Horvátországra is” – mondta Körner. Szerbiában a munkanélküliség még magasabb. Itt a pénzügyi válság kitörése után nem volt ugyan tartós recesszió, de a szerkezeti problémák sokban hasonlítanak a Horvátországban jelentkezőkre. Szerbiában az elmúlt években jelentősen megnőtt a közadósság, 60 százalék feletti. Szerbia is küzd a reformokkal és a költségvetés konszolidálására vonatkozó intézkedésekkel, szögezte le a Deutsche Bank elemzője.
Értékelések szerint Szerbia szeretné növelni a gazdaságába vetett bizalmat, de „itt is megvan az esély a frusztrációk növekedésére és tapasztalható a lakosság ellenállása is, mert rövid távon a reformoknak főleg a negatív oldalát tapasztalják”.
Szerbiának azonban most új kormánya van, amelynek erős pozíciója van, s ezért tudja könnyen keresztülvinni a reformokat a parlamentben, szögezte le az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.