Az utolsó simításokat végzi a Nemzetgazdasági Minisztérium a költségvetés tervezetén. A Költségvetési Tanács várhatóan ma megkapja a dokumentumot, valószínűleg erre utalt a kormányfő, amikor azt mondta tegnap: hétfőn be kell nyújtani a költségvetést. Az Országgyűlésnek hivatalosan október 31-ig kell beterjeszteni a tervezetet, a szabályok szerint azonban kormánynak előbb a KT-val kell egyeztetnie a jövő évi büdzsé tervezetét.
A Költségvetési Tanácsnak tíz napja van véleményezni a jövő évi büdzséről szóló javaslatot. A kabinet csak a tanács állásfoglalásával együtt, vagy a tíz napos határidő leteltével nyújthatja be a tervezetet az Országgyűlésnek. Ennek az időpontja - a legújabb szabályok szerint - az idén október utolsó napja. Vagyis ahhoz, hogy biztosan tartani tudják a parlamenti leadás dátumát, legkésőbb kedden le át kell nyújtani a tervet a KT-nak. Igaz, a Kovács Árpád elnökölte testület valószínűleg hajlandó gyorsan végezni is: a másik két tagnak, az Állami Számvevőszék elnökének, Domokos Lászlónak, és Matolcsy György jegybankelnöknek valószínűleg nem lenne ezzel kapcsolatban kifogása.
A hivatalos indoklás szerint azért kellett a korábbi szeptember végi időpontot október 15-re, választások évében pedig október 30-ra kitolni, hogy megfelelő idő álljon rendelkezésre mind a központi büdzsé, mind pedig az önkormányzati kölségvetések előkészítésére. Az idén ezt szükségessé is tennék a makrogazdasági változások. A legnagyobb kérdés ugyanis, hogy a kormány mennyiben változtat a korábban kijelölt gazdaságpolitikai pályán.
Annyi biztosnak látszik, hogy a kabinet az MNB prognózisainak megfelelő 2,5 százalékos inflációval számolhat, miközben az állami szférában 4 százalék körüli bérnövekedést tervezhet. A kérdés a növekedés mértéke: az idei korábban vártnál gyorsabb bővülési ütem (eredetileg 2,3 százalékot jósolt a kabinet is, most már 3,1 százalékot vár) a jövő évi 2,5 százalékos prognózis felülvizsgálatára késztetne. Csakhogy a gyengélkedő európai és német gazdaság miatt esetleg érdemes lehet várni a túl optimista jósolatokkal.
Akárhogy is lesz, nagy megszorításokra most nem feltétlenül kell számítani: a hiány mindenképpen tartható lehet 3 százalék alatt. Az kevéssé valószínű, hogy a kabinet a nagy rendszerek átalakításához már a mostani költségvetésben hozzákezd, bár lehet, hogy lesz látványos elem a költségvetésben. A bürokráciacsökkentés jegyében elképzelhető ugyanis, hogy minden háttérintézményt megszűntetnek, amit a legegyszerűbb a költségvetésben elintézni: át kell írni a tárcához az addig elkülönítetten megjelenő számokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.