BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fordulat éve jöhet - idén felminősíthetik Magyarországot?

Tartósan alacsony olajárak, mérsékelt infláció, 310 forint alatti euró és stabil külső körülmények esetén újabb kamatcsökkentés jöhet 2015-ben az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint. A szakértők szerint az egyik fő kérdés hazánk befektetői megítélése szempontjából, hogy mikor jön a hitelminősítőktől várt felminősítés, ugyanis a magyar gazdasági mutatók erre akár már most lehetőséget biztosítanának.

2015 a fordulat éve lehet Magyarországon az Equilor Befektetési Zrt. szerint, mivel az ország makrogazdasági mutatói, valamint a kilátások egyaránt kedvezőek. A gazdasági mutatók terén további számottevő javulás idén nem várható, de akár már kisebb erősödés is az ország hitelminősítésének javítását hozhatja.

A legfőbb ok, amiért egyre többen számítanak a felminősítésre, hogy idén a háztartások eladósodottságának szerkezetében óriási változás következhet be: a devizahitelek forintosításának köszönhetően 70-ről 3 százalékra csökken a devizahitelek aránya. Emellett a 2 százalék feletti ütemben bővülő GDP, a hitelezés bővülése, a költségvetési fegyelem és a magasnak mondható folyó fizetési mérlegtöbblet szerepelnek az érvek között. A beérkező EU-források is jelentős szerepet játszanak abban, hogy 2013 eleje óta a befektetési trendek pozitívak: az állami beruházások nagymértékben hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez. Amennyiben a felminősítés valóban megtörténik, azzal Magyarország visszakerülne a befektetésre ajánlott országok listájára, mely további bizalomerősítő hatással járna és fokozná a bizalmat a magyar gazdaság és tőkepiac iránt. Vannak azonban negatív tényezők is, melyek árnyalják a képet: a magas államháztartási hiány, a sokak által nem kellően kiszámíthatónak tartott gazdaságpolitikai lépések, valamint a bankszektor feltőkésítése nélkül számított, 2009 óta alacsony tőkebeáramlás.

Az Equilor várakozása szerint tavaszig nem várható az MNB-alapkamat további csökkentése, azonban az év derekán megváltozhat a helyzet: ha az inflációs pálya lefelé módosul a nyomott olajárak és az importált dezinflációs nyomás miatt, valamint az euró árfolyama tartósan 310 forint alatt marad, akkor az európai monetáris lazítást is figyelembe véve az MNB tovább mérsékelheti az alapkamatot. Mivel Magyarország devizahitel-állománya erősen lecsökkent az utóbbi időszakban, a forint árfolyama is gyengébb szinten mozoghat különösebb negatív következmények nélkül. Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője szerint a fő kérdés, hogy milyen árfolyam mellett tartható fenn az államadósság csökkenő pályája. Ennek megfelelően az Equilor 2015-ben 305-325 forintos kereskedési sávra számít az euró esetében.

Idén 2,7 százalékkal emelkedhet a GDP, melyet továbbra is az export, az EU-forrásokból megvalósított állami beruházások és a Növekedési Hitelprogram hajthat - vélik az elemzők. Az Equilor szerint a legfontosabb kérdés, hogy az adósságleépítés és a gyér lakossági hitelezés mellett hogyan alakul majd a belső kereslet, amely a deflációs félelmek szempontjából is kulcsfontosságú. 2015-ben 0,9 százalékos átlagos infláció várható: az olajár esése és a csökkenő élelmiszerárak mellett a lassan éledező európai konjunktúra is csökkenti az eurózónás keresletet, külföldről tehát jelentős dezinflációs hatás éri a gazdaságot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.