Ugyan a Fidesznek már nincs minősített többsége a parlamentben, ma mégis elfogadhatnak két kétharmados törvényt is ellenzéki segítséggel, másutt viszont nem lett meg a kétharmados többség. A Tapolcán győztes Rig Lajos még nem vette át a mandátumát, így csak egy ellenzéki képviselő hiányzására vagy igen szavazatára lenne a Fidesznek szüksége a kétharmados többséghez.
A termőföld védelméről és az állami tulajdonú földekről szóló törvény egy részéhez is kellett volna a kétharmados többség, azonban csak 125 igen szavazat jött össze. Egy rövid szünet után a kormány úgy döntött, hogy inkább a zárószavazás elhalasztását kérik. Az indítványt még maga a benyújtója, Fazekas Sándor sem szavazta meg - valószínűleg csak tévedésből. A földművelésügyi miniszter törvényjavaslata alapján a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) tulajdonába került volna az összes állami tulajdonú föld, függetlenül attól, hogy védett természeti területnek minősül-e.
Az egyik kétharmados törvény az Iszlám Állam elleni harcban való magyar részvételről szólt. Ezzel nem volt a Fidesznek, az előzetes ígéreteknek megfelelően voltak a baloldalról képviselők, akik megszavazták ezt. Végül 137 igen és 57 nem szavazat érkezett.
A magyar katonák partnerképesség-építési, őrző-védő és csapatkísérő feladatokat fognak ellátni Irakban. Legfeljebb 150 magyar katona lehet ott - kivéve persze a váltási időszakban, amikor ideiglenesen duplázódhat a létszám. A kontingens a feladatát 2017 végéig látja el.
A másik kétharmados törvénytervezet is katonai témájú volt: az idén 30 százalékkal, majd azt követően évente 5-5 százalékkal, így 2019-ig bezárólag összesen 50 százalékkal nőnének a bérek az ágazatban. Ebben is várható volt az ellenzék egy részének támogatása - végül a kétharmados részekre 188 igen, 3 nem és 6 tartózkodás érkezett.
A keddi munka a honvédek jogállásáról szóló törvény tárgyalásával indult a nagy szavazássorozat előtt. Kósa Lajos arról beszélt a Fidesz nevében: most, hogy a gazdaság jobban teljesít, és a költségvetés megengedi, mindenképpen szükség volt a parlament elé terjeszteni ezt az indítványt. Az MSZP-s Demeter Márta azt mondta: a kormány végre felismerte, hogy az anyagi megbecsülés és a perspektíva megteremtése is fontos. Az LMP-s Schmuck Erzsébet azt kérte, hogy túlszolgálat a jövőben is legyen pénzben megváltható. A Jobbikos Staudt Gábor szerint pedig az illetményemelés részletei ismeretlenek.
Szavaztak a kártalanításról
Ma szavaztak a Quaestor-ügy utáni kártalanításról is. A tervezet szerint 100 százalékos kártalanítás lesz a quaestorosoknak. A dokumentum alapján a kártalanítás úgy fog történni, hogy a fiktív kötvények után 6 millió forintig kártalanít a Befektető-védelmi Alap (Beva), a maradékot pedig egy külön, a számukra létrehozott alapból kaphatják meg a törvényjavaslat szerint. A Beva által fizetett összeg egy korábbi becslés szerint 80-90 milliárd forint lehet, a maradék több mint 100 milliárdot az új alap fizeti. A Bevára eső kártalanítás több mint tizedét, 6-8 milliárd forintot (és annak kamatait) végül az állami bankoknak kell majd kicsengetni.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] fotó: MTI[/caption]Jóval nagyobb terhet róhat az államra a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapjának feltöltése. Az alapnak körülbelül 130-150 milliárd forintnyi kártalanítást kell majd néhány hét alatt kifizetnie. Ehhez a törvényjavaslat szerint az alapnak első körben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ad likviditási kölcsönt, ezt viszont három hónapon belül vissza kell fizetni a jegybank számára. Ehhez kötvényt bocsáthatnak ki legfeljebb tízéves futamidőre, amelynek a törlesztésére előleget szedhetnek be a Beva-tagoktól. A pénzügyi intézmények viszont a törvényjavaslat eredeti formája szerint nem biztos, hogy a náluk lévő biztosított értékpapír-állomány alapján fizetnek majd előleget a kártalanítási alapba, hanem a jegyzett tőkéjük arányában. Ezt módosítanák az összegző javaslattal úgy, hogy a 2014-es Beva-befizetés alapján állapítják meg az előleget.
Vissza a KGST-bankba
Újra csatlakozhat Magyarország a KGST egykori bankjához, a Nemzetközi Beruházási Bankhoz - döntött a parlamenti többség. A szavazáson 134 igen, 39 nem és 23 tartózkodó voks érkezett.
Magyarország 2000-ben lépett ki az NBB-ből, tavaly ősszel kérte a kormány az újra felvételt.
A korábbi tagsági jogviszonyunk időszakában teljesített, jelenlegi értéken számítva 20 millió euró összegű alaptőkebefizetésünket is reaktiválják - közölte az NGM.
Megszűnik a kereskedelmi célú halászat
Megszűnik a jövőben a kereskedelmi célú, nagyüzemi halászat a természetes vizeken: 2016-ra és az azt követő évekre már nem adható ki kereskedelmi célú halászati engedély - döntött az Országgyűlés. A képviselők a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter által kezdeményezett módosítását 159 igen szavazattal, 5 nem ellenében, 33 tartózkodás mellett fogadták el.
Új szabályok a végrehajtókra
Megszavazták a bírósági végrehajtás szabályainak átírását. A kamara mellé kirendelt miniszteri biztos így rendkívüli közgyűlést hívhat össze, továbbá a közgyűlésnek joga van a kamarai szervekbe megválasztott tisztségviselőket akár egyenként, akár kollektíven visszahívni. A törvénymódosítás korlátozta az elnökség tagjainak újraválaszthatóságát a kamara vezető testületének időről időre történő megújulásának céljával, emellett egyszerűsödtek a határozatképességi szabályok azzal, hogy a jövőben nem kell figyelemmel lenni a jelenlévő elnökségi tagok számára. A kormányoldal szándéka szerint utóbbi lépéssel megszűnhet a kamara működésképtelenségének kockázata.
Javították a hibát
Egy korábbi hibát korrigáltak a budapesti agglomeráció területrendezési tervével kapcsolatban. A jogszabályváltozás összehangolási problémákra ad megoldást, 2011-ben ugyanis volt egy 3-4 hónapos intervallum, amikor a jogalkotó nem tudta figyelembe venni az önkormányzatok igényeit, de a települések ezen időszak alatt is jelöltek ki beépítésre szánt területeket.
Szintén ma szavaztak a víziközlekedés törvényének módosításáról, a halgazdálkodásról, az állami földvagyonról, az élelmiszerlánc hatósági felügyeletéről, a vadgazdálkodásról, az erdővédelemről és földmérési feladatok átírásáról. Ma fogadták el a GVH, valamint az ombudsman 2013-as beszámolóját.
Diákok a polgárőrségben?
Miután véget értek a szavazások, hat törvény vitájával folytatják a munkát. Kezdésképp megtartották a vitát a polgárőrség törvényéről. A javaslatot beadó fideszes Hörcsik Richárd arról beszélt: bevonnák a 14-18 éveseket is a polgárőrségbe - szerinte főleg a kistelepüléseken szeretnének a fiatalok is csatlakozni a polgárőrökhöz.
Módosulnak banki elszámolás szabályai
Ezek után jött a vita a banki elszámolásnál tapasztalt visszaélések elleni törvénymódosításról - az eddigi tapasztalatok alapján változtatják az elszámolás szabályait. Némi meglepetést ebben a vitában az LMP-s Schmuck Erzsébet keltett, amikor azzal állt elő, hogy a banki értesítők kiküldése az erdőirtások és a postások egészsége miatt rossz, de egyébként mást nagyon nem hallhattunk, mint hogy minden párt a többit hibáztatta a bankok viselkedéséért.
Később vitáznak még az energiahatékonyságról, majd újabb energetikai törvényekről. Szóba fognak kerülni a megyei könyvtárak és a múzeumok állami tulajdonú vagyontárgyainak önkormányzati tulajdonba adása is. Végül a napot a diákok és a megváltozott munkaképessétűek foglalkoztatási szabályaival zárják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.