Bővül a kínálat a fix kamatozású lakáshitelek piacán: eddig a CIB, az UniCredit és a Budapest Bank tartott a palettán 10 éves kamatperiódusú kölcsönt, most viszont negyedikként az MKB Bank is megjelent a piacon. Az MKB Kamatrögzítő Hitelprogram névre keresztelt termékcsalád 10 éves kamatperidóus mellett tesz elérhetővé szabad felhasználású és lakáscélú jelzáloghiteleket. Az MKB érintett hiteleinél a futamidő 10 év és többszöröse – legfeljebb 30 év – lehet, az ügyfélnek pedig minimum kétmillió forintot kell igényelnie. A bank tájékoztatása szerint a teljes hiteldíjmutató (THM) a kölcsön típusától, az adós minősítésétől és az egyéb szolgáltatások igénybevételétől függően 5,18 és 9,18 százalék között lehet.
A hosszabb kamatperiódus mellett igényelhető kölcsönök megjelenése nem túlságosan meglepő a piacon: a jelenlegi, alacsony kamatkörnyezet több, ingatlanhitel felvételén gondolkodó háztartást ösztönözhet arra, hogy hosszú időre beállítsa a kamatot, még akkor is, ha emiatt komoly felárral kell számolnia. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint pedig nem elviselhetetlenül nagyok az árkülönbségek az éven belüli és az öt éven túli lakáshitelek kamatai között. A jegybank által kalkulált átlagos éves kamat az éven belüli kamatperiódusú hiteleknél 4,09 százalék volt szeptemberben, miközben az öt éven túliaknál 5,60 százalék: ennek alapján a fix kamatozás átlagos felára most nagyjából másfél százalékpont a piacon. (Az is igaz ugyanakkor, hogy a szeptemberig tartó egy év alatt a rövid periódusú hitelek ára jóval gyorsabban csökkent az éven túliakénál: előbbieknél 1,37, utóbbiaknál viszont csak 0,29 százalékponttal.) A hosszabb ideig fix kamat pedig a jelenlegi környezetben igen vonzó lehet: bár mindenki arra számít, hogy az alacsony kamatkörnyezet tartós lesz, a háztartások hitelfelvételi szempontjai között igen előkelő helyen szerepel a kiszámítható – lehetőség szerint változatlan – törlesztési teher.
A hosszú kamatperiódusú hitelek súlyának növekedését pedig támogatja az utóbbi időszakban igencsak megélénkült lakáshitelpiac is. A jegybank adatai szerint 2015 első kilenc hónapjában 256,3 milliárd forintnyi új forintlakáshitelt helyeztek ki a pénzügyi szolgáltatók Magyarországon, amely 48,1 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Ráadásul az utóbbi hónapokban látványosan emelkedett az új kihelyezések volumene: szeptemberben már 43,1 milliárd forintot tett ki. Mindezek alapján arra lehet számítani, hogy az új hitelek mennyisége az idén jóval meghaladja majd a 300 milliárd forintot, amelyből azért már érezhető volument szakíthatnak ki a hosszabb kamatperiódusú kölcsönök is. A lakáshitelpiac élénkülését támogathatja a családok otthonteremtési kedvezményének már többször megszellőztetett bővítése is.
Az új lakáshiteleken belül viszont már most sem elhanyagolható a hosszabb ideig fix kamatozású hitelek részesedése. Az MNB adatai szerint az első kilenc hónapban folyósított forintlakáshiteleken belül 22,67 százalékot – 58,1 milliárd forintot – tettek ki az öt éven túli kamatfixálás mellett nyújtott kölcsönök, miközben az éven belüli kamatperiódusúak aránya 46,2 százalék volt.
Mindezek alapján valószínűsíthető, hogy a közeljövőben több hitelintézet is megjelenik majd a hosszú kamatperiódusú hitelekkel a piacon, bár a kedvezőbb árazás miatt nyilvánvalóan az éven belüli fixálás mellett nyújtott hiteleké marad a legnagyobb szelet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.