Változatlanul a megszüntető határozatoké a döntő többség a Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) által lezárt elszámolási ügyekben, amiből arra lehet következtetni, hogy sok – akár több ezer – adós végül a bírósági úttal próbálkozik majd. Az elszámolásra vonatkozó szabályozás szerint ugyanis a PBT döntését el nem fogadó adósok a területileg illetékes járásbíróságnál kérhetnek jogorvoslatot: megbecsülni sem lehet, hogy végül az érintettek mekkora hányada remél ettől a lépéstől megoldást.
A PBT honlapján közzétett adatok szerint október végéig több mint 14 500 kérelem érkezett az érintett adósoktól a testülethez, amelyekből 12 300 a pénzügyi szolgáltatók által végzett elszámolás helyességét vitatta, 1766 az elszámolási kötelezettség fennállásának megállapítását kérte, a maradék néhány száz pedig panaszeljárás lefolytatására kötelezné a szolgáltatót. Az összes beérkezett elszámolási ügyből a múlt hónap végéig már 3388-at lezárt a testület, ám az adósok láthatóan nem állnak jól: a már befejeződött eljárásokban ugyanis 3292 esetben az eljárást megszüntető határozat született, és mindössze 26 olyan eset akadt, amely a pénzügyi szolgáltató számára járt valamilyen kötelezéssel. Hatvankilenc ügyben pedig végül sikerült megegyezni a szolgáltatónak és az ügyfélnek, így kötelezésre nem volt szükség. Nem tűnik viszont elhamarkodott következtetésnek, hogy a még folyamatban lévő, több mint 11 ezer ügy is hasonló arányokat produkál majd, vagyis akár a 14 ezret is megközelítheti a megszüntetéssel végződő eljárások száma. Az elutasított adósok jelentős része azonban feltehetően nem áll meg ennél a pontnál, és a lakhelye szerinti bírósághoz fordul majd, hogy bizonyítsa az igazát.
Az adósoknak az elszámolást tartalmazó levél készhezvételétől számítva 30 napjuk volt jelezni panaszukat a pénzügyi szolgáltatónál, és ha ott sem jártak sikerrel, akkor fordulhattak a PBT-hez, három esetben. Az első, ha az ügyfél biztos abban, hogy a pénzügyi szolgáltató az elszámolás során számolási hibát vétett, vagy ha helytelen adatokból számolt, a második, ha az ügyfél szerint a szolgáltatónak elszámolási kötelezettsége áll fenn, ám ezt nem tette meg, a harmadik pedig, ha a 2009. július 26. előtt megszűnt szerződés vonatkozásában az ügyfél követelése nem évült el, ám ezt a szolgáltató vitatja.
Az eszközkezelőhöz kerül a legtöbb lakás
A harmadik negyedévben 2418 fedezeti lakóingatlant értékesítettek a hitelintézetek és a pénzügyi vállalkozások, 404-gyel többet, mint az előző negyedévben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank honlapján közölt adatokból, amelyeket az MTI idézett. Az érintett fedezeti lakóingatlanok 73 százalékát (1761 darabot) a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. vásárolta meg, negyedét (603 darabot) az adósok értékesítették, mintegy 2 százalékát, 54 darabot pedig a pénzügyi intézmények. Utóbbiakból 36 ingatlan értékesítését még a kvótarendszer fennállása alatt, 18-at pedig a kvótarendszeren kívül (annak bevezetése előtt vagy annak megszűntét követően) kezdeményezték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.