Bene László, akinek négy gyilkosság szárad a lelkén még 65 évesen, 22 év börtön után is súlyos veszély jelenthet a társadalomra – legalábbis ezt tükrözi az a bírósági döntés, miszerint a skálás gyilkos feltételesen sem szabadulhat. A testület szerint ugyanis Bene több olyan nyilatkozatot tett, amelyekben nem bánta meg a tetteit. De vajon egy idősödő, évtizedek óta a legszigorúbb rend szerint élő ember – még ha gyilkos is – ennyire veszélyes lehet?
Abban nem lehet vita, hogy Bene igazi gyilkológép volt a kilencvenes évek elején. 1996-ban kapott életfogytig tartó szabadságvesztést, mert társával, Donászi Aladárral számos rablást hajtott végre, s négy embert öltek meg. ők követték el a budai Skála áruház pénzszállító autója elleni támadást, s kivégezték a 23 éves egyetemista kísérőt. Legkorábban 20 év után szabadulhattak volna. Donászi időközben öngyilkos lett, Benét pedig 2014 májusában szabadlábra helyezhették volna, de magatartása ekkor nem győzte meg a bíróságot. Ez történt most is, bár idén március 1-én a bíróság első fokon már feltételesen szabadon bocsátotta volna a férfit, mivel az elítélt egyre jobban viselkedett.
Csakhogy ahhoz, hogy valakit végleg, vagy feltételesen szabadlábra helyezzenek, három dolgot mérlegelnek. Ha az elítélt kifogástalan magatartást tanúsított, ha feltételezhetően törvénytisztelő életmódot tud folytatni és hogy a büntetés elérte célját, vagyis megbánást tanúsít és tisztában van azzal, hogy mit követett el.
„Utópia, hogy valaki jobb állapotban kerül ki egy börtönből, mint ahogyan bement, az elzártság mindenkit megvisel” – mondta a Mediaworks regionális lapjai központi szerkesztőségének Végh József kriminálpszichológus, aki sokáig dolgozott elítéltekkel. Azt mondja, a börtönben a rabok nagyon erősen szocializálódnak az ottani viszonyokhoz, önállótlanná válnak, hiszen sosem ők hoznak döntéseket és a világ is elmegy mellettük, amíg be vannak zárva. Amióta Bene börtönbe került, rengeteg idő telt el, ráadásul életkora sem teszi egyszerűbbé ezt a helyzetet. Az látszik rajta, hogy nem épült le és ha nagyon erősen akarja, sikerülhet számára az új életkezdés, de ez mindig nagyon nehéz, hiszen rengeteg változással kell szembenézni szabaduláskor. Ez azok számára megy a legnehezebben, akik minden kapcsolatukat elveszítik a külvilággal, ha zsarolják őket a múltjukkal, ha nincs olyan szeretet kapcsolat az életükben, amiben bízhatnak. Bene motivációját az adja, hogy szeretné eltemetni az édesanyját, akit elhamvasztottak, de a temetését addig nem tartják meg, míg nem szabadul. Ha előbb nem, 2019-ben ki kell, hogy engedjék.
Bene Lászlón kívül jelenleg nincs olyan „hosszú idős”, azaz életfogytiglanra ítélt bűnöző, akinek feltételes szabadlábra helyezése szóba jöhetne a közeljövőben. A következő években két elítélt büntetése is letelik, ám őket más-más okokból, de nem engedik el. Balogh Lajos, a százhalombattai rém, négy nő meggyilkolása miatt van a rácsok mögött. 2020-ban feltételesen kerülhetne szabadlábra, de mivel Balogh rátámadt a társaira, öt évvel kitolták ezt az időpontot. Magda Marinko, a „délvidéki terminátor” pár év múlva szintén szabadulhatna, de akkor átadják a szerb hatóságoknak, s hazájában más bűncselekményekért azonnal el is ítélik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.