A világ legnagyobb, 900 milliárd dollárnyi befektetést kezelő szuverén alapja rendszeresen értékeli és tisztítja a portfólióját, amelybe nem férnek be a környezetszennyező cégek, de a korrupció árnyéka is kizáró ok. Tavaly például a Petrobras brazil olajipari óriásból szálltak ki annak kiterjedt megvesztegetési botránya miatt, de a gyermekmunkán kapott vállalatok papírjaiból sem kérnek.
A mostani lépés nem keltett meglepetést, hiszen ezzel a norvég parlament tavaly meghozott döntését hajtották végre, amely szerint az alapot kezelő központi bank nem fektethet olyan vállalatba, amelynek a szénnel bármilyen formában összefüggő forgalma meghaladja a teljes bevétel 30 százalékát. A tíz kizárt cég mellett 26-ot figyelőlistára tettek – írja a Reuters. A kizárt cégek között van a Cseh Energetikai Művek (CEZ) is, amely a Mol egyik részvényese és partnere.
A zöldek szerint az alap félmunkát végzett, hiszen még mindig 32 olyan cégben van 3 milliárd dollár összértékű részvénycsomagja, amely szénbányát vagy szenes erőművet üzemeltet, 15 másik vállalat a fosszilis energiahordozó szállításában, illetve ezzel fűtő áramtermelők építésében érdekelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.