Újabb eljárással bővül a közjegyzői tevékenységek köre: januártól polgári ügyekben már közjegyző előtt, bírósági eljárás nélkül is köthető egyezség vagyonjogi ügyekben, ha a feleknek jogvitájuk van, de meg akarnak egyezni – derült ki a 29. Közép-európai Közjegyzői Kollokviumon, a közjegyzőség 25 éves fennállását ünneplő budapesti konferencián. A közjegyző végzésével jóváhagyott egyezség a bíróság által jóváhagyott egyezséggel azonos hatályú lesz, így ha azt valamelyik fél nem tartja be, vele szemben akár közvetlen bírósági végrehajtásnak is helye lehet.
A közjegyzőség célja az igazságszolgáltatás működésének segítése, a bíróságok terheinek csökkentése – hangsúlyozta a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke, Tóth Ádám, hozzáfűzve, hogy a közjegyzők ma már évente közel egymillió ügyben tehermentesítik a bíróságokat. Az évi több mint félmillió fizetési meghagyásos eljárásnak mindössze 6 százaléka alakul perré, míg a tavalyi 124 ezer hagyatéki eljárás után csak 386 esetben fellebbeztek.
A fizetési meghagyásos eljáráson kívüli nem peres eljárások háromnegyede három hónapon belül, több mint 90 százaléka pedig fél éven belül befejeződik, a fizetési meghagyások mintegy 80 százalékát három munkanapon belül, 94 százalékukat pedig 15 napon belül kibocsátják.
Az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára,Völner Pál szerint a családi jogviták megoldásában is fontos szerepük van a közjegyzőknek. Ezenkívül a házassági és élettársi vagyonjogi szerződések nyilvántartása is közjegyzői feladat.
Az elmúlt 25 évben folyamatosan bővült a közjegyzők feladata, éves ügyszámuk 330 ezerről mára 1,7 millióra nőtt, a hatáskörükbe tartozó eljárások száma pedig a kezdeti hatról 22-re emelkedett. A klasszikus közjegyzői tevékenységek – hagyatéki eljárás, okiratszerkesztés – mellé több, korábban a bíróságok hatáskörébe tartozó eljárás – fizetési meghagyásos eljárás, előzetes bizonyítás, igazságügyi szakértő kirendelése stb. – került részben vagy egészében közjegyzői hatáskörbe, tovább erősítve a közjegyzők permegelőző-perelhárító tevékenységét. Az egymillió forint alatti lejárt pénzkövetelések érvényesítése esetén ma már főszabály szerint közjegyzőhöz kell fordulni, 2010 óta pedig a közjegyzői okirat, valamint közjegyző által kibocsátott fizetési meghagyás alapján közvetlen bírósági végrehajtás indítható az eljáró közjegyzőnél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.