A rendőrség szerint mintegy 18 500 tüntető vonult Párizs utcáin a „Kelj fel a klímáért!” nevű globális, illetve az Hulot támogatására indított helyi kampány keretében. A nem kormányzati szervezetek ugyanakkor 50 ezer résztvevőről szóltak.
További ezrek tüntettek Marseille-ben, Strasbourgban és Toulouse-ban.
A kormány egykor legnépszerűbb tagja, az atomenergia alkalmazását ellenző Nicolas Hulot arra panaszkodott augusztus 28-ai lemondásakor, hogy az ország lassan halad környezetvédelmi céljai elérésében, és nincs elég hatalma a változtatások keresztülviteléhez. Egy rádiós interjújában elmondta: egyedül érezte magát a minisztériumnál.
Ki lenne hatékony önmagában? Hol vannak a csapataim? Ki áll ki mögöttem?
– hangoztatta akkor Hulot.
A politikus felvételét a francia kabinetbe 2017 közepén sokan úgy látták, mint Franciaország zöld imázsának fenntartását, amelyet az ország a 2015-ös párizsi klímaegyezmény megkötésénél játszott közvetítő szerepével érdemelt ki.
Emmanuel Macron francia elnök ugyanakkor volt környezetvédelmi miniszterének számos kezdeményezését hígította fel. Egyebek mellett Hulot-nak a nukleárisenergia-függőség csökkentésére, vagy a gyomirtókban használt glifozát betiltására vonatkozó felvetései kerültek erre a sorsra.
A párizsi és marseille-i tüntetőkhöz olyan ellenzéki vezetők is csatlakoztak, mint a radikális baloldali Jean-Luc Mélenchon és a szocialista Benoit Hamon, akik Macron kihívói voltak a 2017-es francia elnökválasztáson.
Hulot Twitter-üzenetben mondott köszönetet híveinek a támogatásért.
A Franciaország- és világszerte gyülekező embereknek megvan a hatalmuk, hogy változást sürgessenek gyermekeink jövőjéért
– írta mikroblogján a volt miniszter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.