Világszerte mintegy 150 millió gazdaság foglalkozik tejtermeléssel. A Magyar Mezőgazdaság cikke szerint a fejlődő országok is beszálltak a tejpiacba.
Az elmúlt évtizedekben a fejlődő országok növelték részesedésüket a világ tejtermelésében.
Viszont ez főként az állatok számának, és nem a tejhozam mennyiségének növekedését jelenti. Ennek oka, hogy számos fejlődő országban a tejtermelékenységet korlátozzák a gyenge takarmány-erőforrások, a betegségek, a piacokhoz és szolgáltatásokhoz való korlátozott hozzáférés, valamint a tejelő állatok alacsony tejtermelési képessége. Mint írták, a fejlett országokkal ellentétben sok fejlődő országban meleg és gyakran párás éghajlat van, amely a tejipar számára kedvezőtlen.
Néhány fejlődő országban hosszú múltra tekint vissza a tejtermelés, és a tej vagy tejtermékek fontos szerepet játszanak az étrendben. Más országok csak nemrégiben növelték jelentősen tejtermelésüket.
Előbbiek többsége a Földközi-tenger mentén és a Közel-Keleten, az indiai szubkontinensen, Nyugat-Afrika szavanna régióiban, Kelet-Afrika fennsíkjain, valamint Dél- és Közép-Amerika egyes részein található meg. Ezzel szemben Délkelet-Ázsiában (beleértve Kínát is) és a magas hőmérsékletű trópusi régiókban vannak olyan országok, amelyeknek nincsenek nagy hagyományai a tejtermelésben.
Az elmúlt három évtized alatt a világ tejtermelése több mint 59 százalékkal nőtt, az 1988-as 530 millió tonnáról 2018-ra 843 millió tonnára.
Jelenleg a világ legnagyobb tejtermelője India, amely a világ tejtermelésének 22 százalékát adja, amelyet az Egyesült Államok, Kína, Pakisztán és Brazília követ.
Az 1970-es évek óta a tejtermelés bővülésének legnagyobb része Dél-Ázsiában történt,
amely a fejlődő országok tejtermelés-növekedésének fő mozgatórugója. Az afrikai tejtermelés viszont lassabban növekszik, mint más fejlődő régiókban, a szegénység és az egyes régiók nagyon kedvezőtlen éghajlati viszonyai miatt. A legnagyobb tejfölösleggel rendelkező országok Új-Zéland, az Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Ausztrália és Írország. Ezzel szemben a legnagyobb tejhiánnyal rendelkező országok Kína, Olaszország, az Orosz Föderáció, Mexikó, Algéria és Indonézia.
Felsoroljuk a 10 legnagyobb tejtermeléssel rendelkező országát. Ezen országokból származik a világ tejtermelésének 62 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.