BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyugodtabb vizekre eveznek a befektetők

Érzékelhetően kockázatkerülőbbé váltak a befektetők az egyre bizonytalanabb piaci környezetben. A válságálló portfóliókban a kötvények, az arany és a hagyományosan defenzív szektorok részvényei mellett jól megférnek a technológiai papírok is.

Nincsenek könnyű helyzetben azok a befektetők, akik biztonságban szeretnék tudni megtakarításaikat, a romló gazdasági kilátások és a növekvő piaci kockázatok mellett az olyan gazdasági-politikai bizonytalanságok is fenyegetést jelentenek a portfóliókra, mint a megállapodás nélküli Brexit vagy az Egyesült Államok és Kína közötti, hol felerősödő, hol mérséklődni látszó kereskedelmi konfliktus. A szaúdi olajlétesítmények elleni, múlt heti dróntámadás – amely az ország napi kitermelésének felét és a globális napi kőolaj-felhozatal 5 százalékát érintette – szintén a gazdasági környezet törékenységét bizonyítja.

Fotó: Shutterstock

A befektetési piac növekvő kockázataira figyelmeztet az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) közel­múltban közzétett tanulmánya is, amely szerint a geopolitikai feszültségek, ellaposodó hozamgörbék és alacsonyabb növekedési kilátások mellett a befektetési eszközök fundamentumoktól elrugaszkodó, irreálisan magas árazása miatt továbbra is kiemelkedő kockázatok leselkednek az értékpapírpiacokon befektetni vágyókra.

Borúsabb időszakra készül a piac / Forrás: VG

Egy megállapodás nélküli Brexit és a gyengülő gazdasági fundamentumok pedig tovább növelhetik a piaci rizikót az év második felében, ezért a hatóság a vagyonkezelés területén a kockázatok növekedésére számít. A Sentix piaci hangulatindexe is fokozódó pesszimizmusról árulkodik az intézményi és a magánbefektetők körében egyaránt, ráadásul a jelenlegi kilátásoknál jóval borúsabb a következő tízéves időszak megítélése, ami a magas értékeltségű eszközök és a gazdasági bizonytalanságok számlájára írható az ESMA szerint. Az amerikai tőzsde első számú kockázati mutatója, a piac volatilitására vonatkozó várakozásokat tükröző, úgynevezett félelemindex, a VIX értéke augusztusban többször is 20 pont felett járt, ami szintén a befektetők nyugtalanságát jelzi.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja

A Fókuszban-sorozat további cikkeit ezen a linken érheti el

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.