Augusztusban 32 milliárd forint áramlott ki a hazai befektetési alapokból, a nyár végén 7135 milliárd forintot mutatott az alapokban lévő állomány a Magyar Nemzeti Bank aktuális statisztikája szerint. A kezelt vagyon egy hónap alatt mintegy fél százalékkal mérséklődött, ami szinte teljes mértékben a befektetők tőkekivonásának tudható be, mivel az árfolyamváltozáson elkönyvelt 13 milliárd forintnyi veszteséget kompenzálta a devizaárfolyam-változáson realizált 14 milliárdos nyereség.
A nyáron 210 milliárd forint értékben váltottak vissza a befektetési jegyekből, a mintegy 3 százalékos kiáramlást az eszközök felértékelődése sem tudta kompenzálni: a hozamokkal és az árfolyamnyereséggel együtt 118 milliárd forinttal csökkent a befektetési alapok vagyona az elmúlt három hónapban. A júniusban bevezetett új lakossági állampapír tehát jelentősen átrendezte a befektetési alapokban tartott megtakarításokat. Az ötéves időtávon átlagosan 4,95 százalékos kamatot kínáló Magyar Állampapír Pluszból (MÁP+) 1800 milliárd forintért vásárolt a lakosság a nyár végéig, sokan a befektetési jegyeiket eladva jutottak szuperállampapírhoz.
A MÁP+ júniusi bevezetésének legnagyobb vesztesei az ingatlanalapok voltak, ezekből 118 milliárd forint befektetés távozott június–augusztus között. A továbbra is legnépszerűbbnek számító ingatlanalapok tőkekiáramlása jelentősen fékeződött a nyár végére, a júniusi 39 és a júliusi 70 milliárd forinttal szemben már csupán kilencmilliárd forintot vettek ki a befektetők. Augusztusban a jócskán mérséklődő tőkekivonás mellett a befektetési jegyek árfolyamán és a devizaárfolyamán is nyertek az ingatlanalapok, és május után ismét pozitív mérleggel, hatmilliárd forint bővüléssel zárt az állomány.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.