A féléven belül javult a helyzet: az első negyedévben 106 millió koronás veszteség volt az egy évvel korábbi, 492 milliós profit helyett, a második negyedben 99 millió koronás adózott eredményt értek el, az egy évvel korábbi, 545 milliós többlet helyett.
Az elemzők ennél többet, 111 millió koronát vártak a második negyedről. A javulást a latin-amerikai és az ázsiai értékesítés hozta, javult a kereslet a professzionális termékek iránt is. Továbbra is terhelik a céget a szerkezet-átalakítás költségei, és a fő piacok gyengék: Európában egész évben a háztartási gépek keresletének 1,2 százalékos csökkenésére, Észak-Amerikában a piac 5-8 százalékos szűkülésére számítanak a cégnél. A nettó bevétel az első félévben 25,587 milliárd svéd korona volt, 0,8 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbi 25,785 milliárdnál. Valutaárfolyam-változások nélkül 2,4 százalékkal emelkedett a bevétel, az értékesített mennyiségek és az árak változása miatt.
Az Electrolux a közeljövőben összesen 470 millió eurót kíván fordítani lengyelországi, romániai és magyarországi kutatás-fejlesztési és gyártó kapacitásainak modernizálására és bővítésére. Korábbi lengyel lapértesülések szerint a svéd vállalat Lengyelországban két új tűzhely-és mosogatógép-gyárat létesít.
A kelet-európai fejlesztésekre szánt összeg felét az Európai Befektetési Bank (EIB) hitelezi. A világ sokáig legnagyobb háztartásigép-gyártója, a svéd Electrolux tavaly 2,925 milliárd svéd koronás adózott eredményt ért el a folytatódó tevékenységekből, 10,5 százalékkal többet a 2006-os 2,648 milliárdnál. Az eredményt a cég világméretű átszervezésének, karcsúsításának és a termelés olcsóbb országokba helyezésének tulajdonították a beszámolóban, de a csoport már 2006-ban második helyre került világszinten az amerikai Whirlpool Corp. mögött. Mindenesetre az átszervezés tavaly már kevesebb teherrel járt az Electroluxnál, mint 2006-ban.
Egyszeri tételek nélkül az adózott eredmény 3,276 milliárd svéd korona lett volna a 2006-os 3,145 milliárd után. Az első negyedévben az adózott eredmény 30,5 százalékkal, a másodikban 5,5 százalékkal, a harmadikban 73,2 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál, de az utolsó negyedévben 21,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, mert két nagy, dániai és brit üzembezárás költségét számolták el a negyedévre.
A nettó bevétel tavaly 0,9 százalékkal 104,732 milliárd svéd koronára nőtt a 2006-os 103,848 milliárdról a folytatódó tevékenységekből. Tavaly Nyugat-Európában 1,1 százalékkal csökkent, Kelet-Európában 8,4 százalékkal nőtt, Észak-Amerikában 5,6 százalékkal csökkent a cég tartós lakossági fogyasztási cikkeinek értékesítése mennyiségben. Tavaly a magyarországi Electrolux Lehel Kft. 200 milliárd forintot elérő bevételt tervezett, a bevétel végül 11,2 százalékos növekedéssel 201,1 milliárd forint volt a 2006-os 180,9 milliárd forint után, amely 24,6 százalékkal haladta meg a 2005-öst.
A kft. nyereségéről anyavállalati előírások miatt nem hoznak nyilvánosságra adatokat, csupán azt, hogy a pénzforgalmi többlet (EBITDA) rátája jobb, mint a csoportszintű, amely 2006-ban 4,2 százalékos volt. A nyugat-európai fogyasztói pesszimizmusra, az éleződő versenyre és a nyersanyagárak növekedésére adott válasz - a jelentős költségcsökkentés és karcsúsítás - már 2006-ban eredményt hozott. Az Electrolux 2005 végéig bezárta fűnyírógyártó üzemét az olaszországi Parabiaggióban, a spanyolországi Fuenmayorból pedig 2006-ban vonult ki.
Szintén 2005-ben felszámolták a porszívógyártást a svédországi Vastervikben és a tűzhelygyártást a franciaországi Reimsben. 2005. decemberben elhatározták a németországi, nürnbergi AEG-részleg bezárását - nem törődve az ott dolgozók 43 napos sztrájkjával sem -, ezt tavaly tavaszra fejezték be, a gyártás egy részét Lengyelországba és Olaszországba telepítették át.
Még 2006. áprilisban a svédországi Torsvikból is Lengyelországba helyezték át a háztartásigép-gyártást, majd júliusban kiszálltak a svéd Nordwaggon vasúti szolgáltatóból, amelyben 50 százalékuk volt. Szintén 2006. tavaszán a svéd Husqvarna AB, a világ legnagyobb kertiszerszámgyártójának részvényeit az Electrolux átadta saját részvényeseinek, osztalékmegváltás formájában. 2006. szeptemberben eldöntötték a mosógép- és mosogatógép-gyártás beszüntetését az ausztráliai Adelaide-ben.
Tavaly tavasszal eldöntötték azt is, hogy a dániai Fredericiában abbahagyják a tűzhelygyártást. Tavaly decemberben beszüntették a tűzhelygyártást az észak-angliai Spennymoorban is, a termelés egy részét - a beépített tűzhelyek gyártását - átviszik a lengyelországi Swidnicába. Idén májusban bezártak egy olaszországi hűtőgépgyártó üzemet is. A gyártás-áthelyezéseken kívül is terjeszkedtek Kelet-Európában: 2006. februárban közölték, hogy az Electrolux hűtőszekrények összeszerelését kezdi meg Kalinyingrádban.
Tavaly csökkentették a termelést az amerikai, iowai Webster Cityben is, viszont új mosógépgyárat építenek a mexikói Juarezben, amely az idén már termelni fog. Oda vitték át 2005-ben a hűtőgépgyártást is az Egyesült Államok-beli Greenville-ből. Az Electrolux csoport gyártóegységeinek közel fele már alacsony bérű országokban működik. E program jegyében került át Magyarországra, Jászberénybe a csoport egyik legfontosabb gyártóbázisa, és építették fel 65 millió eurós beruházással a csoport nyíregyházi termelőegységét, amely 2005. januárban kezdett termelni. Befejezték a svédországi porszívógyár áttelepítését is Magyarországra, Jászberénybe, 1,2 millió eurós beruházással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.