Ennek oka, hogy az EB július 16-án "Kifogási Nyilatkozatot" bocsátott, amiben jelezte, hogy nem fogadhatók el az OMV által az egyesülés érdekében tett kötelezettségvállalások. Az osztrák azonban cég ezen felül nem vállalna más kötelezettséget.
Mol: „részünkről rendben”
A Mol tudomásul veszi az OMV döntését. A közleményükben úgy vélik ez elismerése annak, hogy a két társaság minden racionalitást nélkülöző összevonása versenyjogi aggályokat vet fel, értékromboló és minden gazdasági és stratégiai ésszerűségnek híján van.
Nem nagy ügy
Összességében az OMV bejelentésnek nincs nagy jelentőssége, a Mol üzleti stratégiáját nem befolyásolja, s a Mol már megvédte magát a felvásárlástól – vélekedik Herczenik Ákos a Raiffeisen elemzője. A mai bejelentés nem annyira meglepő, hisz az elmúlt hónapok hírei szerint az OMV helyezte egyre szorultabbá vált, miután a Mol sikeresen hárította el a „közeledési” próbálkozásokat – mondta lapunknak Kuti Ákos a Cashline részvényelemzője. A befektetők díjazták az OMV döntését, mert az árfolyama a nap folyamán több százalékkal erősödött. A Mol kurzusa azonban hatalmasat zuhant.
Az INA ügylet most a legfontosabb
Az elemző szerint most az a nagy kérdés, hogy a Mol mekkora ajánlatot tesz augusztus 14-éig az INA-ra, bár nem gondoja, hogy első körben túl nagy összeget ígérne. Herczenik szerint arra, hogy az OMV az INA közkézhányadára ténylegesen is ellenajánlatot tegyen kisebb az esély, eddigi érdeklődése mögött talán árfolyamfelhajtó szándék volt, és a horvát állammal való megegyezésre is a MOL-nak van lényegesen nagyobb esélye – véli a Raiffeisen elemzője. Az OMV tegnapi bejelentése után nap közben már úgy kommentálta a Mol részvények megtartását, hogy ezen a módon is részesedhet az OMV a régiós olajpiaci konszolidációból. Ez Kuti Ákos szerint azt is jelentheti, hogy csökkent annak az esélye, hogy az OMV ellenajánlatot tesz az INA-ra, s nem veri fel az árat a Mollal szemben. Ebben az esetben ugyanis, ha a magyar olajtársaság akarná megszerezni a horvát vállalatot, csak jelentős többletkiadás mellett tehetné meg. Ez pedig közvetett módon csökkentené az OMV kezében lévő 20,2 százaléknyi Mol pakett értékét.
Mi lenne, ha tényleg kiszállna az OMV?
Akár részvénybevonásokról is szó lehetne, ha az OMV kezéből kikerülnének a Mol papírok. Illetve a Mol (nem ellenséges) felvásárlása esetén éppen az OVM az a cég, amelyik stratégiai pozícióból tárgyalhatna a leendő tulajdonosokkal.
(További részletek a csütörtöki Világgazdaságban.)
VGO információ: Még ilyen kurzussal is jól jár az OMV
A Mol papírok ára nem csekély mértékben zuhant az OMV bejelentés hatására, a napon belüli mélypont 18 000 forint alatt volt, így időlegesen lejjebb került mint amennyi az elmúlt egy év legalacsonyabb napi záró ára volt. A hirtelen lejtmenetet vélhetően azok az eladók okozták, akik a hír hallatán elbizonytalanodtak. Az OMV még így sem vesztetett a kezében lévő Mol paketten, a részvényenkénti átlagára 16-17 ezer forint lehet a Kti Ákos, a Cashline elemzője szerint. Ezt látszik alátámasztani az a tegnapi OMV nyilatkozat, amely szerint a részvényeken még a szerdai árakon is van egy nem realizált árfolyamtöbbletük. A Herczelik Ákos a Raiffeisen elemzője megerősíti: az OMV birtokában lévő Mol paketten még ilyen alacsony árfolyamon is van nyereség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.