BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Székelyhez mennek az amerikai és a magyar orvosok

Hazánkban minden harmadik ember dohányzik, ami hozzájárul a tüdőrák okozta halálozáshoz, valamint a szív- és érrendszeri kórokhoz. Amerikai és magyar orvosok hétfőn a szakminiszterhez fordulnak.

Évente mintegy 28 000 haláleset írható egyértelműen a dohányzás számlájára, amit az epidemiológusok csak az 1930-as évek tbc járványaihoz tudnak hasonlítani - hangzott el a hétvégén Budapesten, az Amerikai Magyar Orvosszövetség konferenciáján. A GKI által becsült adatok alapján az érintettek 8-10 százaléka, évente több mint 2300 ember a passzív dohányzás miatt veszíti életét.

Egyelőre nem számolhatunk a dohányzás visszaszorulásával, sőt akár további terjedésére is készülni kell, hiszen egy közelmúltban készült felmérés szerint a 16-17 éves tanulók több mint harmada – a fiúk 37,7 százaléka és a lányok 33 százaléka – heti rendszerességgel dohányzik, akik egyharmada nagy valószínűséggel máris napi dohányosnak tekinthető. Az esemény meghívott előadói a dohányzás elleni küzdelemben, annak törvényi szabályozásában és a szabályozás hatékony megvalósítása terén óriási tapasztalatokra szert tett, nemzetközi hírű amerikai és az Egyesült Államokban élő magyar származású orvosok, tudományos kutatók voltak.

Az előadások jelentős része a dohányzás gazdasági vetületeivel, részben az okozott „károk” felmérésével, részben a különféle ellenlépések egészséggazdasági, megtérülési elemzésével foglalkozott. Elhangzott az is, hogy a különféle zárt terekben ( bárok, éttermek, munkahelyek, bevásárlóközpontok) mért dohányfüst tipikusan magasabb volt mint WHO vagy US Environmental Protection Agency által elfogadott egészségre még nem káros határértékek. Magyarország, bár az elsők között írta alá és ratifikálta 2004-ben a WHO Dohányzásellenes Keretegyezményét – vállalva ezzel, hogy a dohányzás visszaszorítása érdekében meghozza a szükséges összehangolt intézkedéseket az egészségügy, pénzügy, oktatás, igazságügy területén – a szabályozás tekintetében jelentősen elmarad Európa számos országától, a nemzetközi ajánlásoktól. Éppen ezért a nemzetközi hírű amerikai és az Egyesült Államokban élő magyar származású orvosok, tudományos kutatók küldöttsége hétfőn délelőtt találkozik Dr. Székely Tamás egészségügyi miniszterrel és kéri a segítségét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.