A horvát befektetési törvények 16-ik cikkelye szerint a minimálár egy INA-részvényre jelenleg 2573,34 kuna - a Mol 2800 kunát kínál egy közkézi részvényért.
Az INA elnöke és elnökségi tagjai - horvát lapjelentések szerint - maguk is bejelentették, hogy saját INA-részvényeik egy részét eladják a Molnak.
A Mol részvényenként 2800 kunás (szerdai napi árfolyamon 94 577 forint) vételi ajánlata az INA 31 százaléknyi közkézhányadára szeptember 5-én jelent meg a horvát hivatalos közlönyben, ezt követően 28 napon át, vagyis október 3-ig érvényes a magyar olajtársaság ajánlata, amely összesen mintegy 8,68 milliárd kunát (1,72 milliárd dollár) ér.
Az ajánlat piaci fogadtatása eddig elég hűvös volt. Az ajánlat hivatalos megjelenése óta a múlt hét végéig a 3 millióból mindössze 715 INA-részvényt kínáltak eladásra a Mol által ajánlott áron, derült ki az eladásokat jóváhagyó horvát központi elszámolóház vasárnap közölt adataiból.
A horvát olajtársaság részvénye ennél valamivel többet ért az elmúlt napokban a zágrábi értéktőzsdén, pénteki záróára 2875 kuna volt, 0,95 százalékos heti emelkedés után.
A horvát sajtó igencsak csekélynek tartja az eladási szándékot, a közszolgálati televízió (HRT) egyik múlt heti híradója szerint például a nyilvános ajánlattétel közelít a "nyilvános blamázshoz". A HRT emlékeztet arra, hogy sem a szakértők, sem a részvényesek sem voltak elégedettek a Mol ajánlatával, sőt, egyes vélemények szerint 3100 kunánál kevesebbet kínálni szinte már "sértés".
A horvát sajtóban továbbra is igen csekélynek tartják a részvényesek eladási szándékát, bár az üzleti lapok azt is megjegyzik, hogy még bőven van idő a mintegy 59 ezer részvénytulajdonos jelentkezésére. Csakhogy az értékpapírok birtokosai abban reménykednek, hogy szeptember 23-ig ellenajánlat is érkezhet, például az OMV-től, vagy maga a Mol emeli meg az általa kínált összeget.
A horvát közszolgálati televíziónak (HRT) a zágrábi központi elszámolóház igazgatósági elnöke a hétvégén azt mondta: nem meglepő, hogy a részvényesek egyelőre alig mozdultak. Vesna Zivkovic szerint megszokott, hogy az ajánlat lejártának határideje előtti utolsó tíz napban indul meg a legnagyobb roham.
Az eladók az október 3-i határidő lejárta után két héten belül kapják meg a részvények árát.
A HRT tudósítása kitér arra is, hogy az INA részvényeseinek még egy opciójuk lehet. Ha a horvát kormány egy éven belül megállapodik a Mollal a részvénycseréről, és a részvényenkénti érték magasabb lesz a mostani magyar ajánlatnál, a különbözetet szintén megkapják az értékpapír tulajdonosai.
A horvát olajipari konszern több mint 44 százaléka állami tulajdonban van, a Mol eddigi tulajdoni részesedése 25 százalék plusz egy részvény, azt a Mol 2003-ban vásárolta meg, 505 millió dollárért.
A Mol többségi tulajdonra akar szert tenni az INA-ban, és részvénycseréről tárgyal a horvát kormánnyal is. Korábbi horvát lapértesülések szerint a megbeszélések arról folynak, hogy a horvát kormány 14 százaléknyi INA részvényt átadna a Molnak, a magyar társaság részvényeiért cserébe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.