A költségvetés átdolgozott tervezete nem tartalmaz járulékcsökkentést, ami a jelenlegi gazdasági helyzetben teljes mértékben indokolt - állítja Baraczka Mariann, a HealthCapital elemző- és tanácsadó cég vezérigazgatója, a Horváth Ágnes miniszter vezette tárca szakállamtitkára. Éppen ezért szakmailag érthetetlen, miért olyan költségvetés készült, amely még a korábbi változatnál is nagyobb hiánnyal számol a társadalombiztosításban, azaz éppen az egyik legnagyobb költségvetési alapnál nem képes a korábban már elért stabilitás megtartására.
A járulékcsökkentés elmaradása miatt megjelenő nagyobb bevétel alig érezteti a hatását az egészségügyi kiadásokban. A korábbi tervezettben 1450 milliárd forintos kiadás szerepelt, míg az újban 1475 milliárd forint. Ez mindössze 25 milliárd forintos növekedést jelent, miközben járulékcsökkentés nélkül 60 milliárd forinttal lesz magasabb a jövő évi járulékbevétel.
A törvénytervezet részleteiből kiderül, jövőre a központi költségvetés nem járul hozzá az egészségbiztosítási alap Gyermekgondozási díj (GYED) kiadásaihoz. Erre korábban sosem volt példa, hiszen a GYED a családtámogatás egy formája, amely idegen az egészségbiztosítás rendszerétől, ezt elismerve járult hozzá eddig a központi költségvetés az OEP GYED-del kapcsolatos kifizetéseihez. A visszavont költségvetési törvényjavaslatban még szerepelt 45 milliárd forint, amit a központi költségvetés utal át a GYED fedezésére, az új változatban viszont erre a célra egyetlen forintot sem kap az egészségbiztosítási alap. Sőt, a tervezet alapján még a GYED utáni nyugdíjjárulékokat, azaz 21 milliárd forintot is az egészségbiztosítónak kell megfizetnie a nyugdíjbiztosítónak.
A biztosítási járulékot azért fizetik a biztosítottak (illetve utánuk a munkaadók vagy az állam), hogy betegség esetén megkapják a szükséges egészségügyi és az indokolt pénzbeli ellátást. Amennyiben a parlament a beterjesztett formában fogadja el a törvényt, az egészségügyi rendszer működtetése érdekében beszedett járulékokból 66 milliárd forintot nem az egészségügyre fordít a költségvetés - állítja az egészségügyi tárca volt szakállamtitkára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.