Az Európai Bizottság azzal a francia javaslattal sem ért egyet, hogy az unió függessze fel a MON810-es köztermesztését. Párizs azt szorgalmazza, hogy lépjen életbe úgynevezett védzáradék a köztermesztés felfüggesztése érdekében.
A francia és a görög esetben februárban egy szakbizottság vizsgálja meg technikai szinten a javaslatot, Magyarország ügyét pedig márciusban a környezetvédelmi miniszterek tanácsa vitatja meg. Brüsszel már másodszor szólítja fel hivatalosan Magyarországot a köztermesztési és forgalmazási GMO-tilalom feloldására – állapítják meg szakértők. (A hazai moratórium – ötpárti parlamenti támogatottsággal – 2006 óta van hatályban.) Az EB először két éve hívott fel a stop megszüntetésére, de a környezetvédelmi miniszterek tanácsa nem fogadta el a bizottsági álláspontot.
Ágazati vélemények szerint a miniszteri testület most is hasonlóan dönthet, így az EB újabb fellépésének egyelőre várhatóan nem lesz gyakorlati következménye. Ugyanakkor elképzelhető, hogy a bizottság előbb-utóbb az Európai Bírósághoz fordul, ha Magyarország a moratóriumot nem számolja fel – vélik szakértők.
Az EB ugyanis nem tartja elfogadhatónak azokat a tudományos bizonyítékokat, amelyeket Magyarország a tilalom fenntartása érdekében mostanáig benyújtott. Egyébként a hazai gabonatermelők is egyre inkább a stop felszámolása mellett érvelnek, mert a jelenlegi helyzet versenyhátrányt okoz a számukra a GMO-t termesztő EU-tagokkal szemben – állítják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.