BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Budapest és Varsó is vonzó

A helyzet nem rózsás, de nem olyan rossz, mint sokan láttatják – ez lehet a summázása a múlt heti MIPIM-nek, ahol a legtöbb tanácsadó úgy nyilatkozott: Közép-Európa a vártnál kisebb sérülésekkel jöhet ki a válságból; különösen Budapest, kisebb mértékben pedig Varsó és Prága még mindig vonzónak számít az irodapiacon bérleményt kereső cégeknek. Ezt támasztotta alá például a Jones Lang LaSalle (JLL) friss tanulmánya, amelyet Cannes-ban ismertettek. Az Onshore, Nearshore, Offshore: Unsure? A Central European Perspective című tanulmány a régió által a következő néhány évben nyújtott előnyöket mutatja be mind a bérbeadók, mind a bérlők számára.

Ezeken a piacokon a következő években csökkenő bérleti díjakat és emelkedő kihasználatlansági rátát prognosztizálnak. Bukarestben és Prágában 2010-ben várható a bérlőknek ideális irodapiac, bár előbbi előreláthatóan 2012-re inkább a bérbeadók számára válik kedvezőbbé. A fennmaradó időszakokban többé-kevésbé kiegyensúlyozott bérlői-bérbeadói piacot várnak a kelet-közép európai régióban.

„Budapest régóta stabil, Európa-szerte elismert és preferált helyszín a szolgáltató és egyéb központoknak. A gazdasági viszszaesés ellenére Magyarország továbbra is a külföldi vállalatok beruházásainak vonzó helyszíne marad, köszönhetően többek között a jól képzett, több nyelven beszélő munkaerőnek, amely alacsonyabb bérköltségen érhető el, mint a legtöbb európai országban. A budapesti ingatlanpiac modern, rugalmas kialakítási lehetőségeket és magas technikai specifikációt kínáló épületekkel gazdagodik évről évre, emellett a régióban aktív ingatlanbefektetők is készségesen igazodnak a bérlők változó igényeihez – mindezt versenyképes bérleti díjakkal” – nyilatkozott Thierry Delvaux, a Jones Lang LaSalle budapesti irodájának ügyvezető igazgatója.

A DTZ Kelet-közép-európai közvetlen ingatlanbefektetési körkép című tanulmányában felhívja a figyelmet a régió homogén egységként való kezelésének a veszélyeire; ez már a fellendülés időszakában is hibásnak bizonyult, mivel félreárazáshoz vezetett. A globális ingatlan-tanácsadó szakértői ezért fontosnak tartják kiemelni, hogy a helyi piaci feltételek régiószerte jelentősen különböznek. A kockázat csökkentése és a lehetőségek legjobb kihasználása érdekében a DTZ olyan érzékeny befektetői megközelítést javasol, amely az egyes országok fundamentumain, a szektoroknak, sőt az egyes bérlőknek a visszaeséssel szembeni kitettségén alapul.

Kelet-Közép-Európa államaira eddig pozitívan hatott, hogy a világ úgy tekintett rájuk, mint amelyek hamarosan teljesen felzárkóznak Nyugat-Európához, viszont a közeledési folyamat előnyös hozadékainak egy része teherré vált a válság kitörésekor. A növekedés két legfőbb tényezője – az erőteljes nyugati kereslet a régió exporttermékei iránt és a bőséges nyugati tőke – hirtelen a visszájára fordult. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.