Az újabb kedvezmény indoklása, hogy csökkenjen a távhő versenyhátránya a többi fűtési módozattal szemben. De vajon hogyan fogja a távhőszolgáltatás hatékonyságát javítani, ha adócsökkentés révén függetlenül a felhasználók szociális helyzetétől 7 százalékkal olcsóbbá teszik, mint az alternatív fűtési módokat?
Ez az intézkedés nem ösztönöz a hatékonyság javítására, sokkal inkább a jelenlegi alacsony hatékonyságú távhőrendszer fenntartását szolgálja, és mint ilyen sem közgazdasági, sem energiapolitikai érvekkel nem támasztható alá – írja a Force Motrice.
Összefoglalva, a magyarországi távhőszolgáltatás rendszerébe különböző jogcímeken keresztül beáramló mintegy 90-95 milliárd forint közvetlen és közvetett támogatás nem indokolja, hogy a távhővel fűtött lakásokban élők újabb 10 milliárd forintos juttatásban részesüljenek a kedvezményes ÁFA bevezetése révén.
Ráadásul, mivel a magyar távhőrendszer több, mint 80 százalékban földgázbázisú, a gáz beszerzési árak második félévtől várható csökkenése már magában is biztosíthatja, hogy akár kétszámjegyű mértékben csökkenjen a fizetendő díj a távfűtéses lakásokban. Amennyiben a távhő még ezekkel a kedvezményekkel sem „versenyképes” az alternatív fűtési módokkal összehasonlítva, úgy a megoldás nem a jelenlegi helyzet konzerválása az adócsökkentés mindent jótékony homályba burkoló bevezetésével, hanem a strukturális bajok – a gyenge hatásfokú erőművi termelés és a távhőszolgáltatás hatékonyságának javítása valamint a felhasználói oldali beruházások, így különösen az épületek energetikai korszerűsítése lehetnek – szögezi le a Force Motrice.
A cég szerint e célokra érdemes akár a jelenleginél is több pénzt biztosítani a költségvetés keretein belül, ha már mindenképpen meggyőződése a kormánynak és az országgyűlésnek, hogy ennek a 10 milliárd forintnak a leghatékonyabb elköltését a távhőszolgáltatás környékén kell keresni, mert e területen hozhatja a legjobb eredményeket az általános megszorító intézkedések negatív hatásának mérséklésére.
Akár olyan módon is, hogy a be nem vezetett 18 százalékos adókulcs helyett a normál ÁFA kulcs használatából származó többletbevétel „pántlikázva” képezze többletforrását a versenyképességet valóban növelő hatékonyságjavítási állami támogatási programoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.