Nem elszigetelt jelenség, hogy egy kínai autógyár is érdeklődik az Opel megvétele iránt. A pekingi kormány immár hivatalosan is bejelentette, az ország hatalmas valutatartalékainak felhasználásával segíti a kínai cégek külföldi terjeszkedését.
Elemzők szerint a külföldi felvásárlások ösztönzése része lehet annak a stratégiának, amellyel Kína az amerikai dollártól való függését igyekszik mérsékelni; pénzügyi eszközök helyett hosszú távú vállalati aktívákba fekteti tartalékai egy részét.
A bejelentés azt követően hangzott el, hogy a jegybank múlt héten közzétett adatai szerint az ország valutatartalékainak összege június végén meghaladta a 2100 milliárd dollárt. Az állomány az év második negyedében közel 180 milliárddal bővült; a májusi, több mint 80 milliárd dolláros növekmény havi rekordot jelent.
Elemzők szerint a külföldi felvásárlások ösztönzése része lehet annak a stratégiának, amellyel Kína az amerikai dollártól való függését igyekszik mérsékelni; pénzügyi eszközök helyett hoszszú távú vállalati aktívákba fekteti tartalékai egy részét.
Az állami irányítású kínai cégek a világgazdasági válság kitörése óta érezhetően növelték külföldi aktivitásukat, különösen az olaj- és nyersanyagszektorban. Az ország fejlesztési bankjának elnöke nemrég úgy nyilatkozott, Kínának a nyersanyagokban gazdag fejlődő országokra kell összpontosítania külföldi befektetéseinél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.