BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Keményítenek a bérlők

Mintha lassult volna az újabb gyáli logisztikai központ fejlesztésének kivitelezése. Már jó ideje építik a bevezető utat, s vannak ugyan nagy célgépek a már kész csarnok körül, de még mindig várat magára az átadás. A fejlesztő lassítása nem meglepő, hiszen ezen az alpiacon is érezhető: jóval kevesebb az üzletkötés, a bérlők még alacsonyabb díjakra és kedvezményekre várnak, újratárgyalják a szerződéseiket, a fejlesztők meg eleve nem indítják el új beruházásaikat.

Mindezt alátámasztja a Colliers International friss öszszegzése is, amelyből kiderül, az üresedési ráta jelentős növekedést mutat, főként az újonnan átadott épületek miatt. „A szerződéskötéseket nyomon követve a kisebb területek és a városi logisztikai központok a kelendőbbek” – mutat rá a főbb trendekre Beck Tamás, a tanácsadó ipari divíziójának igazgatója.

A múlt év elején még minden szakértő közel 400 000 m2 új spekulatív csarnok megépítését prognosztizálta. A várakozáshoz képest 92 százalék realizálódott a jelen időszakra, ezzel a budapesti spekulatív ingatlanállomány 1 051 000 m2-re bővült. Ennek egynegyede viszont üresen állt az első fél év utolsó napján. A bérlői igények szerint készülő épületek piacán jelentős új tranzakció nem született ebben az időszakban. Néhány, még tavaly leszerződött épület elkészült, így az ilyen típusú ingatlanállomány csaknem 470 000 m2-t tett ki.

A nagyobb volumenű spekulatív fejlesztői aktivitás gyakorlatilag megszűnt. Az év hátralévő időszakában városi helyszíneken további mintegy 50 000 m2 döntően kisebb egységek – átadása várható, illetve a fenti befogadóképesség egy része nem projektterületen, azaz egyedülálló épület formájában valósul meg. 2010 első fél évére vonatkozóan egyelőre csak egy-két kisebb épület átadását prognosztizálta a nemzetközi ingatlan-tanácsadó.

Az első fél évben mintegy 25 000-30 000 m2 bérlemény szabadult fel – ennyit adtak vissza a bérlők –, ez nagyjából megegyezik az újonnan aláírt bérleti szerződések területével (26 400 m2). Ez mind méretében, mind számszerűleg töredéke a tavalyi rekordév első hat hónapjában (190 000 m2), illetve az év egészében mért értéknek (közel 350 000 m2). Az új szerződések többségét (kilenc tranzakció) városi logisztikai helyszínre, illetve „small unit” épületbe írták alá (8800 m2), „big box” épületek vonatkozásában hat kisebb tranzakció volt (17 500 m2), ezek közül kettő bővítés.

Az árazásban élesen elválnak az akciós, illetve a nem akciós épületek, valamint hamarosan megjelenik egy újabb árazási csoport, amely az előbérletben megépítendő új épületekre vonatkozik majd. Utóbbiak számítási alapjai és bérleti díjai jelentősen eltérhetnek az elmúlt években megszokott áraktól.

Esélyek Magyarországon

Magyarországon a logisztikai szektor hozzáadott értéke a GDP közel 5 százalékát adja. A mintegy harmincezer hazai logisztikai vállalkozás 2007-ben 2626 milliárd forint árbevételt ért el, és 160 ezer főt foglalkoztatott.

Az ország a Világbank logisztikai versenyképességet mérő listáján (Logistics Performance Index) az EU12 legjobbja.

Az ország a Világbank logisztikai versenyképességet mérő listáján (Logistics Performance Index) az EU12 legjobbja. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.