A malmok csak napi szükségleteik ellátására vásárolnak, a jelenleg az egyetlen komoly felvásárlónak számító állami Tartalékgazdálkodási Nonprofit (TIG) Kft. is 24 500 forintot fizet tonnánként, ezzel szemben a jelenlegi árfolyam mellett az intervenciós értékesítésben a gazdák több mint 27 700-ra számíthatnak.
Ráadásul a TIG legfeljebb három tonnát vesz át egy gazdától, és az állami felvásárlásban öszszesen 200 ezer tonnát vonnak ki, az uniós intervenciónál a búza és az árpa esetében viszont nincs felső határ. Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára szerint mintegy kétmillió tonna búzát ajánlanak majd fel a termelők intervenciós átvételre.
Az uniós intervenciós ár nemcsak a magyar árat hagyja le, de a világpiacinál is kedvezőbb: a termelők jelenleg 100-110 euró körüli áron tudják exportra értékesíteni terményüket, ám ebből le kell vonni a szállítás díját. „Abban bízhatunk, hogy a világpiacon kereslet indul be; ha ez 10-20 százalékos áremelkedést jelent, már jól járnak a gazdák” – mondta Vancsura József. Hozzátette: márciusig talán kimerülnek a román búzakészletek, ez megnövelheti az érdeklődést a magyar gabona iránt.
Addig azonban majdnem fél évet kell várni, míg az intervencióra elsőként felajánlott mennyiségekért is csak jövő januárban juthatnak pénzhez a termelők.
Világgazdaság-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.