BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb milliárdok innovációra

Magyarország a következő években is stratégiai gyártóbázisa marad az Electroluxnak – jelentette ki Gönczy Sándor, a svéd fehérárugyártó konszern hűtőgépgyártásának európai alelnöke tegnap Nyíregyházán. A kelet-magyarországi városban öt éve telepedett le a világ egyik vezető háztartásikészülék-gyártója. Az üzemben, ahol jelenleg 1250 főt foglalkoztat, az indulás óta 3,6 milliárd forintot költött termékfejlesztésre. Nyíregyháza a bázisa az alulfagyasztós kombinált készülékeknek, itt állítják elő az Electrolux által az európai piacon értékesített ezen kategóriájú hűtőszekrények 90 százalékát.

Ebben a gyárban az idén 1,4 milliárd forintot fordít a cég innovációra, és a jelenleg gyártott modellek közel 60 százalékát cserélik le új típusokra.

Az Electrolux másik telephelye, Jászberény pedig a fagyasztóláda-profil európai gyártóbázisává fejlődött az elmúlt években. Az ugyanitt található hűtőszekrényüzemben pedig a korábbi hagyományos, szabadon álló modellek mellett 2008–09-ben elkezdték a kisméretű beépíthető és a pult alá építhető készülékek gyártását is.

„Jászberényben az elmúlt öt évben 3,7 milliárd forintot fordítottunk termékfejlesztésre, az idén további közel 800 milliót szánunk ott ilyen célokra” – válaszolta az alelnök lapunk kérdésére.

Hozzátette: a svéd befektető egyik legfontosabb elvárása a tartós magyarországi jelenléthez a költséghatékonyság. A globális verseny miatt a hazai gyáraknak már nemcsak a nyugat-európai és egyéb fejlett országbeli üzemekkel, hanem török és kínai gyártókkal szemben is versenyképesnek kell lenniük. Ebben segít az anyacég által kifejlesztett rugalmas gyártási rendszer, az EMS, amelynek bevezetése az itteni gyárakban három éve kezdődött – közölte Gönczy Sándor. Hozzátette, hogy a jászberényi telephely tavaly a három legjobb európai gyártóhely között szerepelt az Electrolux-üzemek közötti hatékonysági versenyben.

A két hazai gyárban a múlt év az olaszországi átszervezések és áttelepítések jegyében telt, Jászberényben már be is fejezték ezen termékek áttelepítését. Két termékcsalád és 11 új típus gyártása indult el, az áruk nagy többsége a nyugat-európai piacokra kerül.

Az idén Nyíregyházán is befejezik az áttelepítést, ott mennyiségben kisebb mértékű növekedéssel, míg Jászberényben a gyártás szinten tartásával számolnak erre az évre.

Mint ismert, a skandináv konszern két éve döntött az olaszországi gyártás átszervezéséről, ennek következtében a két ottani gyártóbázis közül a scandicci üzem kapacitásának nagy része, a suseganai üzemének pedig egy része települ át Magyarországra. Az elmúlt években a vállalat közel húsz gyárat zárt be, míg az üzemek többségében kapacitáscsökkentést hajtott végre.

Tavaly a beszállítók is nehéz helyzetbe kerültek a piaci visszaesések miatt. Néhány – főleg nyugat-európai – cég csődbe ment. A magyarországi beszállítók sikeresebben vészelték át az eddigi időszakot, és az áttelepítésből adódóan akár újabb munkákat is kaphatnak – fejtette ki lapunknak Gönczy Sándor. Megjegyezte: az alapanyag- és alkatrész-beszállítók közül minden ötödik magyar érdekeltségű, ezek együttvéve több ezer főt foglalkoztatnak. Termelési értékben mért arányuk több mint 40 százalék. Ezek a vállalkozások jellemzően műanyag, fém, elektromos alkatrészeket, részegységeket szállítanak a magyar és külföldi gyáraknak.

A válság a magyarországi gyárakat sem kerülte el, tavaly 95 fővel csökkent a nyíregyházi hűtőgépgyár létszáma. A kelet-magyarországi üzem kapacitásait jobban érinti a krízis, mert nagyobb arányban szállít az átlagosnál jobban gyengélkedő kelet-európai piacokra.

Az Electrolux az egyik legnagyobb magyarországi befektető már több mint másfél évtizede. A skandináv konszern évekkel ezelőtt határozta el, hogy egy nagyszabású átszervezési projekt keretében gyárai egy részét, valamint beszerzéseit az alacsonyabb költségű országokba helyezi át, ebben Magyarországnak már eddig is stratégiai szerep jutott. Az utóbbi tíz évben így került át fokozatosan hozzánk a porszívó és légtisztító készülékek összeszerelése is. A hazai üzemekben jelenleg évi 5,5 millió terméket gyártanak.

Az Electrolux a térségben rajtunk kívül Romániában működtet tűzhely- és Lengyelországban mosógépüzemet (itt gyártanak még tűzhelyeket, szárítógépeket és mosogatógépeket is).

Újabb gyárak építésével nem számol az anyacég

A magyarországi üzemektől főleg a rugalmasságot várjuk el, mind a termelésben, mind a készletezésben – válaszolta lapunknak Ernesto Ferrario, az Electrolux európai operatív alelnöke. Hozzátette: a mai bizonytalan piaci viszonyok között a meglévő termelési bázisokkal kell gazdálkodnia az egyébként is túlkapacitással küszködő iparágnak. Így újabb gyárak építésével nem számolnak az anyacégnél.

A piaci trendeket illetően az idén már abban reménykednek a nemzetközi gyártók, hogy a fehéráruk iránti kereslet nem csökken tovább, a tavalyi visszaesés a kontinensen 15 százalékos volt.

Az európai összeszerelőknek ugyanakkor még élesebb versenyre kell készülniük, hiszen minden korábbinál erősebb kampányt indítottak a piacon a dél-koreai gyártók, a Samsung és az LG.

A piaci trendeket illetően az idén már abban reménykednek a nemzetközi gyártók, hogy a fehéráruk iránti kereslet nem csökken tovább, a tavalyi visszaesés a kontinensen 15 százalékos volt.

Az európai összeszerelőknek ugyanakkor még élesebb versenyre kell készülniük, hiszen minden korábbinál erősebb kampányt indítottak a piacon a dél-koreai gyártók, a Samsung és az LG.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.