Az orosz, illetve az ukrán állami gázipari társaság (Gazprom, Naftogaz) egyesítését javasolta Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök. A lehetőséget a Szocsiban tartott orosz–ukrán tárgyalásokon vitatták meg. A tervet ukrán részről kedvezően fogadták – számolt be újságíróknak a találkozó után Alekszej Miller, a Gazprom igazgatósági elnöke. A lépés az orosz és az ukrán gázrendszer teljes egybeolvasztását jelentené, a földtani vizsgálatoktól a végfogyasztói piacig a gázértéklánc egészét érintő részvénycserék sora formájában. A gázipari fúzió hasonlatos lenne ahhoz, mint amit Putyin nemrég a nukleáris ipar területén is javasolt Ukrajnának – emlékeztet az orosz RBK internetes lap. Alekszej Miller hangsúlyozta, a Gazprom olasz és német partnerekkel már szerzett tapasztalatokat a részvénycserékben. „Oroszország természetesen részt kíván venni az ukrán gázrendszer korszerűsítésében, és befektetne magába a gázszállításba is” – válaszolt Miller a tárgyalások utáni tájékoztatón egy újságírói kérdésre.
A cégegyesítés várhatóan kedvezne a magyarországi gázimportnak is. „Kiszorulhatnak a piacról a gázüzletben érdekelt ukrán oligarchák, az orosz és a magyar fél között pedig az eladás közvetlen, tiszta, átlátható lesz” – jósolták lapunknak szakmai körökből. Gázkereskedelmi szempontból az orosz határ a magyarig tolódna előre. Miközben a szállítási lánc rövidülésének köszönhetően a gázárak esnének, az ukrán állam hozzájutna a gázkereskedelem után neki járó teljes adóbevételhez. A piac stabilizálódna, nem kellene tartani újabb gázkrízistől, az ukrajnai tárolók pedig besegíthetnének a magyarországi gázbiztonság növelésébe. Letisztulna a spotpiaci árazás: magának a terméknek, vagyis a gázmolekulának lenne piaci ára, amelyet csak a szállítás távolsága módosítana. Hogy mindez mekkora horderejű, jelzi, hogy az Európában ma eladott gáz 20-30 százaléka már a versenypiacról származik.
Prók és kontrák. Az ukrán gázhálózat a szovjet rendszer részeként létesült, ezért nincsenek elkülönített belföldi, illetve a tranzitot szolgáló elemei. Ezért történt, hogy az elmúlt évek orosz–ukrán gázárvitái során elrendelt szállítási stop következményeit fizikailag nem lehetett Ukrajnára korlátozni. Bár a fúzió az ukrán gázpiaci önállóság feladását is jelentheti, jól járhat Kijev is. Például régóta szeretne hozzáférni az oroszországi szénhidrogén-lelőhelyekhez, most erre lehetőséget kaphat. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.