A szabvány lényegesen egyszerűbb értékelési és bemutatási követelményeket ír elő. Kétszáz oldalas terjedelme is jóval rövidebb, mint a 2010-es kiadású teljes IFRS-nek, amely megközelíti a háromezer oldalt. „Az új szabvány nagy előnye, hogy az annak megfelelően elkészített beszámoló már magán hordozza az IFRS védjegyét, ugyanakkor jelentősen kevesebb költség- és munkaráfordítással készíthető el, mint egy teljes IFRS-beszámoló” – mutat rá közleményében Balázs Gábor, a PwC igazgatója. További előnye, hogy teljesen külön életet él, azaz nem érintik a következő években várhatóan megjelenő új IFRS szabványok s az évenkénti módosítások sem, melyek sok esetben nehezen tervezhetővé teszik a teljes IFRS-beszámolók elkészítését.
Az új szabvány – bár megnevezése szerint a kis- és középvállalkozásokat érinti – nem a hagyományos méretkritériumoknak megfelelő kkv-kat, hanem a nem nyilvánosan működő társaságok és nem pénzügyi vállalkozások körét öleli fel. Az első csoportba azok a cégek tartoznak, amelyeknek nincs nyilvános kitettségük, azaz instrumentumaikkal nem kereskednek tőzsdén vagy OTC-n, míg a nem pénzügyi vállalkozások jellemzője, hogy külső felhasználók felé pénzügyi beszámolókat publikálnak. A szabvány használatát választók körét tovább bővíti, hogy az alkalmazható tőzsdei cégek leányvállalataira is, azok nem tőzsdén jegyzett társaságok. A leendő alkalmazók köre így főleg a multinacionális vállalatok jelenleg helyi jelentési rendszerekben könyvelő leányvállalatai és a tőzsdén nem jegyzett közép- és nagyvállalatok lehetnek.
A szabvány hazai alkalmazását a magyar számviteli törvény felváltása tenné indokolttá.
„A magyar jogalkotók félelme az IFRS szabványok alkalmazásától gyakorta abból indul ki, hogy véleményük szerint az IFRS-alapú beszámolók nem alkalmazhatók adózási célokra, így kiszámíthatatlanná válnának a jövőbeli adóbevételek. Csehország úgy lépett tovább ezen fenntartásain, hogy elvégezték az adók IFRS-beszámolók alapján történő becslését, amely esetükben pozitív adóbevétel-módosulást eredményezett. Ismerve a szabvány által a cégeknek nyújtott előnyöket és átláthatósságot, a PricewaterhouseCoopers támogatja a hazai alkalmazás elterjedését. Ezzel az aktuális nemzetközi trendet követnénk, hiszen egy sor európai ország várhatóan alkalmazza az SME IFRS-t” – hangsúlyozta Balázs Gábor. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.