A Gazprom orosz állami gázkonszern felajánlotta az RWE-nek, hogy lépjen be a Nabucco vetélytársának számító Déli Áramlat gázvezeték kiépítésére alakult konzorciumba - közölte a német vállalat kedden.
Az orosz kormány névtelenül nyilatkozó magas rangú tisztviselője a Kommerszantnak kifejtette, hogy a Déli Áramlat nemzetközi vállalkozás, és minél többen vesznek részt benne, annál kevésbé lesz már érdekes a felhasználóknak a Nabucco. A Gazprom már tárgyalt a Nabucco-projekt összes résztvevőjével, utolsóként a németekkel, hogy felmérje a helyzetet a transzeurópai konzorciumon belül. A magyar Mol, az osztrák OMV, a török Botas, a bolgár Bulgargaz és a román Transgas nyíltan nem támogatja a Déli Áramlatot, de mindegyikkel bizonyos megállapodások születtek, miszerint nem zavarják, mi több, segítséget nyújtanak az eredetileg orosz-olasz együttműködésben indult projektnek - mondta.
Az RWE jelentőségét az adja, hogy éppen a németek a legaktívabbak a Nabuccóba táplálandó gáz megszerzésében. Az RWE azonban nemrégiben megállapodást kötött Türkmenisztánnal a gázszállításokról, Törökország pedig Azerbajdzsánnal. Felélénkültek a tárgyalások Iránnal és Irakkal is, s Törökország 4 milliárd dolláros beruházást ígért Iránnak a következő négy évre.
Ebben a helyzetben Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök érzi, hogy a Nabucco lendületet vett, ezért bármilyen módszerrel megpróbál keresztbe tenni a projektnek - véli Mihail Korcsemkin, az East European Gas Analysis nevű amerikai tanácsadó cég igazgatója.
Ha az RWE kiszáll a Nabuccóból, és belép a Déli Áramlatba, az meggyengíti vagy akár halálra is ítéli a projektet - mondta Graham Freedman, a Wood Mackenzie nemzetközi tanácsadó cég londoni irodájának szakértője, aki egyetért Korcsemkinnel abban, hogy a Gazprom a gázkitermelésben való részvételt ajánlhatja fel az RWE-nek. Emellett a Nabucco fölötti győzelemért Putyin komoly árengedményeket is adhat.
Európai szakértők szerint a két projekt végül egybeolvad, ugyanis útvonaluk gyakorlatilag egybeesik, és ugyanazon országok a fogyasztói célpontok. Jelenleg minden arra mutat, hogy a helyzet túlkínálatot eredményezne az európai gázpiacon, ezért a Nabucco és a Déli Áramlat részvényeseinek érdemes lenne megállapodniuk egy gázvezeték kiépítésében mindenki számára előnyös feltételek mellett.
Az Európai Unió kitart a Nabucco mellett. Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiaügyi felelőse közölte, hogy megérti a Gazpromot, hiszen a gázexport hatalmas bevételt jelent az orosz költségvetésnek, és az "oroszok lehetőség szerint versenytársak nélkül dolgoznának". A biztosnak azonban meggyőződése, hogy a Nabucco építésére létrehozott konzorciumot nem tudják szétforgácsolni az oroszok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.