BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglepetés! - Íme, a száz legnagyobb magyar vállalat

Megviselte az elhúzódó gazdasági válság tavaly a legnagyobb árbevételű 100 magyar céget, és szokatlanul nagyfokú átrendeződéseket indított el a rangsorban – derül ki a Figyelőben csütörtökön megjelent TOP 100 vállalat adataiból.

A százas rangsorban 19 új belépő van, 8 vállalat ugrott előre több mint tíz helyet, és 16 cég rontott több mint tíz helyezést. A Dun & Bradstreet által összeállított lista élén nincsenek nagy meglepetések, ugyanakkor a vezető 10 cég után következő „mélyebb” rétegekben annál nagyobb mozgás tapasztalható. Ezt egyértelműen a 2008 őszén begyűrűzött, és tavaly is meghatározó hatást gyakorló világgazdasági válság okozta.

Az adatokból jól látszik, hogy a TOP 100 vállalat piacai nagyobb mértékben zsugorodtak, mint a magyar gazdaság: míg a nemzeti össztermék tavaly 6,3 százalékkal csökkent, e cégek árbevétele 9,3 százalékkal zsugorodott. Ezen belül is különösen figyelemre méltó, hogy a GDP több mint harmadát adó energetikai szektor teljesítménye 11 százalékkal zuhant.

A TOP 10 vállalat rangsorában egy új cég jelent meg: a Nokia Komárom Kft. rögtön a 2. helyen debütált a listát évek óta vezető Mol Nyrt. mögött. Meglepetésről mégsem lehet szó, mivel a finn multi hazai összeszerelő üzemét elemzők eddig is erre a helyre saccolták, csak az mindeddig „láthatatlan” volt, mivel a cég elzárkózott az adatszolgáltatás elől, idén azonban a vállalati adatok már mindenki számára hozzáférhetőek az interneten is. Az élen a legnagyobb előrelépést a General Electric tudja felmutatni: a 7. pozícióról a 4. helyre lépett előre a társaság.

A TOP 100-as listán az élmezőnyt leszámítva 2009-ben komoly mozgás volt tapasztalható: árbevétel alapján a listán 19 új belépő van, 8 vállalat ugrott előre több mint tíz helyet, és 16 cég rontott több mint tíz helyezést. A nyertesek közül kiemelkedik a Jabil Circuit Kft. szerződéses elektronikai gyártó és a Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyár, az előbbi 28, az utóbbi 22 helyet javított egy év alatt. Ezzel szemben a Waberer’s logisztikai-szállítási cégcsoport és a tüzelőanyagokkal üzletelő Donau Brennstoffkontor Kft. 30, illetve 27 helyet zuhant. Az új belépők közül figyelmet érdemel a Wizz Air légitársaság, amely egyből a 43. helyen nyitott (vagyis jóval előrébb, mint a 61. Malév), de teljesítményének megítélését nagyban nehezíti, hogy teljes működése a közvélemény számára nem átlátható.

Az alkalmazottak számát tekintve a legnagyobb cégek válságállónak bizonyultak, a TOP 100-nál 2009-ben csak 241 fővel dolgoztak kevesebben, mint egy évvel korábban. Ez statisztikailag elhanyagolható érték, mivel a legnagyobb 100 vállalat összesen 321 ezer főt foglalkoztat. A legnagyobb munkaadó továbbra is a Magyar Posta Zrt., de figyelemre méltó fejlemény, hogy a tavaly még második helyen szereplő MÁV-ot 2009-ben megelőzte a Mol és a Tesco-Global Áruházak Zrt. is. Mindezt úgy, hogy a vasúttársaságnál érdemi létszámcsökkenés tavaly sem volt.

A listából kiderül, hogy a szektorok közül a járműipar árbevétele mélyrepülésben van: egy év alatt eltűnt a piac 31,3 százaléka. Ám ennél is jobban zuhan a fémfeldolgozás, a Dunaferr nevével „fémjelzett” szektor 44,5 százalékos esése katasztrofális mértékű. Eredményességben – üzemi és adózás előtti szinten egyaránt – továbbra is a sereghajtók mögött vannak a nagy állami-önkormányzati közlekedési vállalatok, a MÁV, a BKV és a Malév, teljesítőképességük messze elmarad a magáncégek átlagától. A TOP 100-as lista a Figyelő legfrissebb számában olvasható.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.