A százas rangsorban 19 új belépő van, 8 vállalat ugrott előre több mint tíz helyet, és 16 cég rontott több mint tíz helyezést. A Dun & Bradstreet által összeállított lista élén nincsenek nagy meglepetések, ugyanakkor a vezető 10 cég után következő „mélyebb” rétegekben annál nagyobb mozgás tapasztalható. Ezt egyértelműen a 2008 őszén begyűrűzött, és tavaly is meghatározó hatást gyakorló világgazdasági válság okozta.
Az adatokból jól látszik, hogy a TOP 100 vállalat piacai nagyobb mértékben zsugorodtak, mint a magyar gazdaság: míg a nemzeti össztermék tavaly 6,3 százalékkal csökkent, e cégek árbevétele 9,3 százalékkal zsugorodott. Ezen belül is különösen figyelemre méltó, hogy a GDP több mint harmadát adó energetikai szektor teljesítménye 11 százalékkal zuhant.
A TOP 10 vállalat rangsorában egy új cég jelent meg: a Nokia Komárom Kft. rögtön a 2. helyen debütált a listát évek óta vezető Mol Nyrt. mögött. Meglepetésről mégsem lehet szó, mivel a finn multi hazai összeszerelő üzemét elemzők eddig is erre a helyre saccolták, csak az mindeddig „láthatatlan” volt, mivel a cég elzárkózott az adatszolgáltatás elől, idén azonban a vállalati adatok már mindenki számára hozzáférhetőek az interneten is. Az élen a legnagyobb előrelépést a General Electric tudja felmutatni: a 7. pozícióról a 4. helyre lépett előre a társaság.
A TOP 100-as listán az élmezőnyt leszámítva 2009-ben komoly mozgás volt tapasztalható: árbevétel alapján a listán 19 új belépő van, 8 vállalat ugrott előre több mint tíz helyet, és 16 cég rontott több mint tíz helyezést. A nyertesek közül kiemelkedik a Jabil Circuit Kft. szerződéses elektronikai gyártó és a Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyár, az előbbi 28, az utóbbi 22 helyet javított egy év alatt. Ezzel szemben a Waberer’s logisztikai-szállítási cégcsoport és a tüzelőanyagokkal üzletelő Donau Brennstoffkontor Kft. 30, illetve 27 helyet zuhant. Az új belépők közül figyelmet érdemel a Wizz Air légitársaság, amely egyből a 43. helyen nyitott (vagyis jóval előrébb, mint a 61. Malév), de teljesítményének megítélését nagyban nehezíti, hogy teljes működése a közvélemény számára nem átlátható.
Az alkalmazottak számát tekintve a legnagyobb cégek válságállónak bizonyultak, a TOP 100-nál 2009-ben csak 241 fővel dolgoztak kevesebben, mint egy évvel korábban. Ez statisztikailag elhanyagolható érték, mivel a legnagyobb 100 vállalat összesen 321 ezer főt foglalkoztat. A legnagyobb munkaadó továbbra is a Magyar Posta Zrt., de figyelemre méltó fejlemény, hogy a tavaly még második helyen szereplő MÁV-ot 2009-ben megelőzte a Mol és a Tesco-Global Áruházak Zrt. is. Mindezt úgy, hogy a vasúttársaságnál érdemi létszámcsökkenés tavaly sem volt.
A listából kiderül, hogy a szektorok közül a járműipar árbevétele mélyrepülésben van: egy év alatt eltűnt a piac 31,3 százaléka. Ám ennél is jobban zuhan a fémfeldolgozás, a Dunaferr nevével „fémjelzett” szektor 44,5 százalékos esése katasztrofális mértékű. Eredményességben – üzemi és adózás előtti szinten egyaránt – továbbra is a sereghajtók mögött vannak a nagy állami-önkormányzati közlekedési vállalatok, a MÁV, a BKV és a Malév, teljesítőképességük messze elmarad a magáncégek átlagától. A TOP 100-as lista a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.