BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sok kkv nem mer élni a k+f adókedvezményekkel

A hazai feltörekvő középvállalatok ma még kevésbé veszik igénybe a kutatás-fejlesztési (K+F) adókedvezményeket, sőt az ilyen tevékenységek megítélésében felmerülő bizonytalanságok miatt sokan még a meglévő lehetőségekkel sem mernek élni.

Erre hívják fel a figyelmet a Deloitte Zrt. szakértői. Márkus Csaba, a kutatás-fejlesztési és állami támogatások üzletágának igazgatója szerint Magyarországon egyelőre kevés kézzelfogható előnnyel jár az az uniós intézkedéscsomag, amelyet kifejezetten a kis- és középvállalkozások számára dolgoztak ki az innováció, a kutatás-fejlesztés ösztönzésére.

A kis- és középvállalatok versenyhátrányának csökkentésére számos hazai és nemzetközi törekvés létezik, ugyanakkor néhány területen, mint például a kutatás-fejlesztés, további intézkedések lennének szükségesek a szektor versenyképességének növeléséhez - állapította meg a tanácsadó világcég illetékese.

Az uniós törekvések hazai jogi átültetése során célszerű lenne nagyobb hangsúlyt fektetni az adórendszerbe beépített ösztönző elemekre - tette hozzá Bagdi Lajos, a Deloitte adómenedzsere. Amennyiben ugyanis egy ország saját szabályozása uniós elvekbe ütközik, az EU kötelezheti az érintettet a jogszabály megváltoztatására.

Jelenleg a hazai adórendszerben a kis- és középvállalatok a nagyvállalatoknak nyújtott lehetőségeken felül mindössze egyetlen további, kkv-szektorspecifikus kedvezményt tudnak igénybe venni k+f tevékenységük után. Amennyiben egy kkv szoftverfejlesztőt foglalkoztat, az ilyen jellegű bérköltségeinek 25 százalékát adókedvezményként veheti igénybe. Célszerű lenne nem csak a technológiai szektor vállalatainak k+f tevékenységét támogatni, hiszen egy kevésbé iparág-orientált kedvezmény bevezetése a más iparágakban k+f tevékenységet végző kkv-k számára is fontos könnyítést jelenthetne.

Mindenképpen ösztönzően hatna a kkv szektorra, ha a béreket terhelő járulékokból valamilyen formában levonható lenne a k+f tevékenységek költsége. Talán ez az egyik legfontosabb eszköz, amivel ezen a területen az állam ösztönözheti a hazai cégek versenyképességét - hangsúlyozták a Deloitte szakértői. Egyértelművé kellene tenni, hogy mi minősül kutatás-fejlesztésnek. A jogi bizonytalanságok csökkentésére megoldást jelenthetne egy olyan előminősítéses rendszer, amelyben a k+f projektek kapcsán felmerülő kérdésekkel a cég előzetesen egy illetékes hivatalhoz, hatósághoz fordulhatna állásfoglalásért.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.