A belföldi tojásfogyasztás egyik napról a másikra 15-20 százalékkal csökkent, a termelői árak pedig a darabonkénti 14-15 forintról 2-3 forinttal estek a német dioxinbotrány hatásai miatt. A hazai termékek fogyasztását ösztönözné az Agrármarketing Centrum (AMC) támogatásával a Baromfi Terméktanács. A tanács elnöke, Bárány László levelet írt Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszternek, amelyben felkéri a tárcavezetőt, hogy az AMC forrásaiból biztosítsanak a magyar tojástermelők számára 40-50 millió forintot a kampányhoz. A szakember azt is közölte, a termelők a sikert a kért promóciós összeg megduplázásával érnék el. Bárány László aláhúzta: a mihamarabbi akció azért sürgető, mert az árak 3-5 nap alatt mérséklődtek, visszatornászni a csökkenés előtti szintre viszont csak 2-4 hónap alatt lehet azokat.
Eközben a dioxinbotrány immár a sertéshúst is komolyan fenyegeti: Európa-szerte egyre több hírt hallani, hogy a Németországból származó termékek esetleg fertőzöttek lehetnek. Ezzel kapcsolatban az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetsége megjegyezte, hogy a magyar húsipar ugyan vásárol német sertéshúst, de a feldolgozók a német partnerektől csak akkor veszik át az árut, ha hivatalos nyilatkozatot kapnak arról, nem a „fertőzött” területről származik, tehát nem dioxinos. A Magyar Sertéstartók Szövetsége ugyanakkor arról számolt be, hogy a feketepiacon gyanúsan olcsón kínálják a Németországból származó disznóhúst: bőrös félsertésként, számla nélkül kilónként 250 forintért lehet kapni, miközben a magyar eredetű hús ára 330 forint.
A környező országok hatóságai már konkrét lépéseket is bejelentettek: miután Németország az elmúlt napokban megerősítette, hogy a dioxinnal szennyezett sertéshúsból Csehországba és Lengyelországba is szállítottak további feldolgozásra, a szlovák földművelésügyi és
vidékfejlesztési minisztérium újabb lépéseket tett a szennyezett hús kiszűrésére. A szlovák sajtó szerint erre elsősorban azért van szükség, mert a cseh és lengyel húsüzemekben feldogozott árura az érvényes európai jogszabályok szerint már nem kerül rá az információ, hogy az eredetileg Németországból származik. A tárca ezért további ellenőrzéseket rendelt el. Ez alkalommal a kelet-szlovákiai üzletekben polcra került, valamint hűtőházakban tárolt lengyel sertéshúsból és a feldolgozott tojásból vettek mintát, hogy dioxintartalmukat ellenőrizzék. A laboratóriumi vizsgálatok eredményeit a héten hozzák nyilvánosságra.
A Bloomberg beszámolója szerint Oroszország sem nyugodt: az ottani egészségügyi hatóság információkat kér az EU-tól a Németországból terjedő dioxin fajtájáról, valamint annak mértékéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.